Rubryki stałe
Stropy
PYTANIE CZYTELNIKA: W przyszły roku zamierzamy zbudować nasz pierwszy dom. Obecnie, razem z architektem, jesteśmy na etapie tworzenia ogólnej koncepcji i zarysu projektu. Dom ma być dwukondygnacyjny, o dość prostej bryle. Ponieważ chcemy wszystkie prace, łącznie z wykończeniowymi, zamknąć przed zimą, wybieramy rozwiązania, które są najmniej czasochłonne. Architekt proponuje zastosowanie stropu prefabrykowanego, jako właśnie taki, który wykonuje się bardzo szybko. Czy faktycznie tak jest i czy montaż nie jest bardzo skomplikowany? Czy może lepiej jednak postawić na tradycyjne rozwiązanie (strop gęstożebrowy lub monolityczny)?
Stropy
Drzwi wewnętrzne
PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzam się do remontu domu, który odziedziczyłem po dziadkach. Zamierzam wymienić w nim parkiet i drzwi wewnętrzne. W większości pomieszczeń chciałbym zastosować drzwi o nowoczesnym wyglądzie (wysokie, zlicowane ze ścianą), ale w dwóch (spiżarni i toalecie na parterze) jest tak mało miejsca, że lepsze będą skrzydła przesuwne. Nie chcę przestawiać ścian i zmieniać rozkładu wnętrz, bo istniejący wydaje mi się funkcjonalny, ale wnętrza są niskie. Nie wiem, na które wersje się zdecydować, na takie przesuwane po szynie zewnętrznej, czy lepiej w zabudowanej kasecie? Zależy mi na tym, żeby wszystkie drzwi do siebie pasowały. Czy znajdę takie w sklepie?
Drzwi wewnętrzne
Jaki osprzęt wybrać?
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję zakup osprzętu do mojego domu. Przyglądając się ofercie rynkowej zauważyłem, że obok zwykłych łączników i gniazd w sprzedaży są też nowoczesne produkty do sterowania światłem i domową automatyką. Kiedy warto zastosować takie modele?
Jaki osprzęt wybrać?
Systemy nawadniania ogrodu
PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną dużą działkę rekreacyjną z małym domkiem. Ponieważ jesteśmy już na emeryturze, zamierzamy spędzać tam czas od wiosny do jesieni. Obecnie rośnie na niej sporo ozdobnych krzewów i drzewek owocowych. Planujemy nieco przeorganizować ogród i założyć kilka rabat kwiatowych oraz mały warzywnik i trawnik. Chcielibyśmy mieć zadbaną zieleń, ale też w miarę bezobsługową, dlatego myślimy o automatycznym podlewaniu. Jak się do tego zabrać, i czy rzeczywiście poza wygodą, taki system oszczędza wodę (wodociągową)? Czy lepiej wykopać własną studnię?
Systemy nawadniania ogrodu
W tym numerze
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Odkurzacz centralny - posesjonaci
Termomodernizacja domu - RAPORT SPECJALNY
PV - jak rozmawiać z handlowcem CZAS NA OZE
Domowe stacje ładowania samochodów CZAS NA OZE
Okna energooszczędne i rolety - sterowanie
Dom z pompą ciepła - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE
Ogrzewanie podłogowe - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE
Bramy garażowe - ELEMENTARZ BUDOWLANY
Dachówki cementowe - ceramiczne PORÓWNAJ ZANIM KUPISZ
Blacha dachowa - blachodachówki PORÓWNAJ ZANIM KUPISZ
Optymalna konfiguracja domowego systemu alarmowego
Wentylacja i klimatyzacja - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Akustyka w domu - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Kotły i kolektory słoneczne - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Ogrodzenia i bramy wjazdowe, automatyka - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Tarasy i zadaszenia - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Wymiana rynien i system antyoblodzeniowy - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Duże przeszklenia - TO JEST MODNE
Energooszczędne baterie kuchenne i łazienkowe - TO JEST MODNE
Odpływ liniowy - NIETYPOWE, WARTE UWAGI
Materiały na ściany jednowarstwowe - NASZ WYBÓR
Materiały na ściany dwuwarstwowe - NASZ WYBÓR
Poradnik urządzania ogrodu
Rubryki stałe
Oczyszczalnie ścieków - ELEMENTARZ INSTALACYJNY