Zawsze świeże, a chłodne kiedy trzeba
Wentylacja grawitacyjna czy z rekuperatorem? Warto znać najważniejsze cechy obu systemów, żeby móc dokonać w pełni świadomego wyboru. Ponadto powinniśmy wiedzieć w jakich sytuacjach dany rodzaj może być trudny do wykonania oraz kiedy jej typ narzucają przepisy. Coraz częściej uzupełnieniem wentylacji staje się klimatyzacja. Wbrew pozorom obecnie chłodzenie powietrza to bynajmniej nie jedyna jej funkcja.
W naszym kraju wciąż najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Co oczywiste, zdecydowanie dominuje w starszych budynkach, gdyż taką robiono od dziesiątków lat. Jednak nawet w nowych domach ma ona wielu zwolenników. Wentylacji grawitacyjnej nie można bowiem odmówić trzech istotnych zalet:
jest dość tania i prosta w budowie;
działa bezgłośnie;
nie wymaga zasilania energią elektryczną. Niestety, ma też bardzo poważne wady: jest bardzo energochłonna na etapie eksploatacji;
jej działanie jest zależne od zmiennych warunków atmosferycznych (głównie temperatury i ciśnienia);
w wielu miejscach okazuje się niewydolna (szczególnie na poddaszach).
Dlatego coraz częściej Polacy wybierają wentylację mechaniczną, przede wszystkim w wersji z rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła. Ta jest wolna od podstawowych wad wersji grawitacyjnej, gdyż:
pozwala oszczędzać ciepło;
działa w sposób w pełni kontrolowany, zupełnie niezależnie od zmian warunków atmosferycznych;
umożliwia osiągnięc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze