Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Listwa do boniowania - PVC trójkątna BP11 HTS
Firma Bella Plast wprowadziła kolejny produkt w postaci listwy PVC do boniowania w kształcie trójkątnej wnęki. Wyrób o nazwie BP11 HTS to typowa listwa do boniowania, która pozwala wykonać w kubaturze warstwy izolacyjnej ozdobny rowek - zwany powszechnie boniowaniem.
Odpływ brodzikowy SLIM+
Superniski odpływ prysznicowy SLIM+ to produkt dla wymagających klientów, którzy chcą zamontować w łazience brodzik z dużym otworem Ø90 mm. Najlepszym rozwiązaniem będzie do tego SLIM+ którego wymiary to zaledwie 40 mm wysokości pod brodzikiem oraz tylko 190 mm długości.
Żaluzje fasadowe SUNFAS
Żaluzje fasadowe to nowoczesne i eleganckie osłony okienne lub drzwiowe mocowane na zewnątrz budynków.
Listwy przypodłogowe STIQ - piękne, uniwersalne i w duchu zero waste
Listwy STIQ wyróżniają się nienagannym wyglądem i doskonałymi właściwościami użytkowymi. Są bardzo odporne na uderzenia, wodoodporne i banalnie proste w montażu. Dostępne są w aż trzech wersjach (STIQ, STIQ XL oraz STIQ Plus). Wszystkie trzy modele łączy fakt, że powstały w duchu zero waste.

Projekty domów

HomeKONCEPT 66 A G2
Projekt HomeKONCEPT 66 A G2 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dakota IX
Projekt Dakota IX pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Lukrecja V
Projekt Lukrecja V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Dom w zielistkach
Projekt Dom w zielistkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Niesztampowy, niepowtarzalny
Dla Agnieszki i Dawida kluczowe na początku owocnej i harmonijnej współpracy z architektami okazało się zapewnienie o tym, że stworzą architektoniczną perełkę. I nie były to czcze obietnice.
Man icon Lilianna Jampolska
Nie zwykła stodoła
Chociaż właściciele chcieli, żeby słowo stodoła określało ich jednorodzinny dom, to wspólnie z autorem projektu nadali mu ciekawszą i bardziej elegancką formę (w porównaniu ze standardową prostą bryłą zwieńczoną dwuspadowym dachem). Ponadto urządzili wnętrze z klasą i wyposażyli w nowoczesne instalacje.
Man icon Lilianna Jampolska
Skuteczne sprzątanie
Centralne odkurzanie umożliwia efektywniejsze, zdrowsze i wygodniejsze sprzątanie w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami. Z tego względu coraz więcej budujących dom wciąga tę instalację na listę „standardowe wyposażenie”, zaś właściciele starszych obiektów dodają ją podczas remontu. Użytkownicy, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli o najprzydatniejszym oprzyrządowaniu.
Man icon Lilianna Jampolska
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2014 r.
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 316 m2. Instalacja: ułożona podczas remontu domu. Gniazda - pięć, dodatkowe w jednostce centralnej; dwie automatyczne szufelki (w wiatrołapie i kuchni). Akcesoria - dwa węże ssawne o długości 12 m; dwie rury teleskopowe z włącznikiem w rączce, dwa standardowe pakiety akcesoriów, separator popiołu. Jednostka centralna: modułowa typu split, model z cyklonicznym separatorem zanieczyszczeń i filtrem elektrostatycznym, moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 10 lat.
Man icon Lilianna Jampolska
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2018 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 141 m2. Instalacja: wykonana podczas budowy domu; gniazda - 2 oraz 3 wloty do krótkich węży (w garażu, łazience, kuchni), dodatkowe w jednostce centralnej. Akcesoria - wąż ssący 9 m (rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu); 2 rozciągane węże Wally Flex o dł. do 5 m, kaseta ze zwijanym wężem Vroom 9 m; podstawowy pakiet akcesoriów. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową separacją śmieci (z cyklonem i samoczyszczącym się filtrem materiałowym), moc nominalna 1800 W, siła ssania 670 air W, 63 dB, antybakteryjny zbiornik na śmieci o pojemności 15 l. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 334 m2. Instalacja: założona podczas budowy domu; na parterze o długości 19 m, na poddaszu 22 m; 6 gniazd - po trzy na każdej kondygnacji; automatyczna szufelka w kuchni; Wally Flex w wiatrołapie. Akcesoria - dwa węże ssawne o długości 12 m oraz dwa standardowe zestawy do sprzątania. Jednostka centralna: kompaktowa, z systemem podwójnej filtracji (z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym), z elektronicznym wyświetlaczem, z gniazdem w obudowie; moc 1650 W, siła ssania 680 air W, 68 dB; gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w pomieszczeniu technicznym.
Man icon Lilianna Jampolska
Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym drzwi wejściowe Premium Vetrex zapewniają energooszczędność i komfort użytkowania przez wiele lat. Jednocześnie ich wyszukana estetyka nadaje budynkom wyjątkowego charakteru.
Nowy design BELLA PLAST w dociepleniach
System dociepleń budynków - ETICS (ang. external thermal insulation composite system) popularnie nazywany metoda „lekka - mokra” - z wykorzystaniem okładzin termicznych typu styropian i wełna mineralna to najpowszechniejsza i wciąż pod względem ekonomicznym - najbardziej atrakcyjna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków.
Sposób na podwyżki
Drastyczny wzrost cen nośników energii (węgla, gazu, prądu) to temat, który od miesięcy nie schodzi z czołówek programów informacyjnych. Te już wcześniej były wysokie, a teraz wojna potężnie je podbiła, więc ludzie stoją w kolejkach po węgiel pod kopalniami i drżą na myśl o rachunkach, które zimą przyjdzie im zapłacić za ogrzewanie. Na ceny paliwa wpływu nie mamy, możemy jednak zmniejszyć zużycie energii, ocieplając dom i wymieniając stolarkę. To termomodernizacja, do której można dostać państwowe dopłaty.
Man icon Janusz Werner
Fotowoltaika w nowych warunkach
Pewne zasady budowy instalacji PV, doboru jej wielkości oraz poszczególnych komponentów są stałe i powinien je poznać każdy, kto myśli o założeniu domowej mikroelektrowni. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę z aktualnych uwarunkowań ekonomicznych - w ciągu ostatnich miesięcy zasadniczo zmieniły się ceny paliw i energii, zasady rozliczania za prąd z PV oraz system dotacji. Tak „uzbrojeni” będziemy w stanie uzyskać naprawdę dobrą ofertę od firmy zakładającej systemy PV. Inaczej może się okazać, że wydamy mnóstwo pieniędzy na coś, co nie przyniesie nam istotnych korzyści.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dobre dla portfela i samochodu
Ładując samochód elektryczny z instalacji domowej, możemy jeździć naprawdę tanio. Przejechanie 100 km pochłania około 20 kWh energii. Co przy jej obecnych cenach w taryfie dla gospodarstw domowych oznacza wydatek ok. 16 zł. Dla porównania, nawet bardzo oszczędny samochód spalinowy (6 l/100 km) musielibyśmy zatankować za prawie 50 zł. Aby wygodnie korzystać z taniego prądu, powinniśmy jednak kupić domową stację ładowania.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ciepłe i zautomatyzowane
Podstawowym trendem w branży budowlanej jest dziś energooszczędność. Dlatego okna są coraz cieplejsze. W połączeniu z zewnętrznymi roletami skutecznie chronią przed utratą ciepła zimą, a te ostatnie również przed nadmiernym nagrzewaniem się domu latem. Rolety zwykle są zautomatyzowane, ten trend pojawia się także na rynku okien.
Man icon Janusz Werner
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru – regulusy
Inwestycja w związane z budynkiem centralne ogrzewanie jest inwestycją na długie lata, często na całe życie. Uniwersalny, łatwo sterowalny, nierdzewny produkt wytrzyma każdą próbę czasu, przetrwa każdą modę.
Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu?
Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu oraz strefy klimatycznej, w jakiej będzie używana. Po prostu musi ona zapewnić komfort cieplny w domu z lepszą lub gorszą izolacją cieplną i to w warunkach klimatycznych panujących w danym regionie. Dlatego trzeba uwzględnić czy budynek jest nowy, czy starszy, a więc o gorszym standardzie energetycznym. Ponadto nieco inaczej trzeba będzie dobierać pompę do domu na Pomorzu, w centralnej Polsce, czy w górach. Zakup urządzenia bez takiej weryfikacji może skończyć się tragicznie dla naszego komfortu i portfela.
Dlaczego z pompą ciepła?
Niektórzy uważają, że pompy ciepła są na tyle drogie, że opłaca się ich używać tylko w domach o dużych stratach ciepła. Inni natomiast uznają je za jedyny słuszny wybór. Zarówno jedni, jak i drudzy są w błędzie. Wykorzystanie pompy ciepła to świetny i wyjątkowo ekonomiczny sposób ogrzewania, jednak pod warunkiem, że naprawdę dobrze dopasuje się ją do konkretnego budynku.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Elektryczne ogrzewanie podłogowe samoregulujące czy stałooporowe?
Systemy samoregulujące ze względu na bardziej zaawansowaną technologię są rozwiązaniem droższym. W jakich sytuacjach rodzaj przewodu ma znaczenie?
Najpierw ogrzej stopy
Skąd bierze się tak duża popularność ogrzewania podłogowego we współczesnych domach? Można przypuszczać, że główną przyczyną jest fakt, że prawidłowo wykonane zapewnia ono rzeczywiście bardzo wysoki komfort cieplny. Ponadto świetnie współpracuje z nowoczesnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Chociaż tak naprawdę możemy mieć podłogówkę zasilaną przez dowolne źródło ciepła lub jej wariant elektryczny.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wjazd do garażu
W każdym garażu niezbędna jest szczelna i - w większości przypadków - ocieplona brama, otwierana w wygodny sposób. Najlepiej jeśli będzie wyposażona w automatykę znacznie ułatwiającą obsługę. Przy wybieraniu modelu trzeba też zdecydować o kolorze wykończenia i akcesoriach. Ważny jest fachowy montaż i regularny serwis.
Man icon Joanna Dąbrowska
Oczyszczalnia ścieków zamiast szamba
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a konkretnie ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia domu do sieci kanalizacyjnej, oczywiście pod warunkiem, że ma taką możliwość techniczną. Jeśli jest to niemożliwe, bo dany obszar nie został jeszcze skanalizowany, wówczas w grę wchodzą dwa rozwiązania - montaż hermetycznego zbiornika na nieczystości ciekłe, czyli szamba, bądź wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków. W oczyszczalnię, bez względu na to, w jakiej będzie technologii, trzeba na początku nieco więcej zainwestować. Jednak ta inwestycja w perspektywie czasu i tak się nam opłaci.
Man icon Tomasz Wojciuk
Trwałe i efektowne
Dachówki należą do najchętniej wybieranych materiałów do krycia dachów. Przez lata, a nawet stulecia, stosowano jeden typ - modele ceramiczne. Od pewnego czasu do wyboru są również dachówki cementowe. Jakie mają cechy wspólne i czym się różnią?
Man icon Norbert Skupiński
Lekki dach
W przeciwieństwie do ciężkich dachówek, które należy montować tylko na odpowiednio wytrzymałych więźbach, blachy dachowe i blachodachówki można układać na wszystkich konstrukcjach. Ma to duże znaczenie choćby podczas remontów, gdy wymiana pokrycia nie musi się wiązać ze wzmocnieniem więźby. Ale niewielka waga to tylko jedna z zalet materiałów ze stali. Co jeszcze przesądza o ich popularności i czym się od siebie różnią?
Man icon Norbert Skupiński
Czujny sąsiad nie wystarczy
Choć stare porzekadło mówi, że najlepszym zabezpieczeniem domu przed intruzami jest czujny sąsiad, większość inwestorów uważa, że to nie wystarczy. W nowo budowanych domach ważnym elementem ochrony jest system alarmowy. Żeby spełniał on swoją rolę, musi być dobrze przemyślany. Kluczowe jest dopasowanie zabezpieczeń do poziomu zagrożenia.
Man icon Norbert Skupiński
Zobacz jakość! Rekuperatory z półki premium pod lupą!
W ostatnim czasie rekuperacja w Polsce stała się standardem przy projektowaniu nowych budynków. Ilość informacji, które można odnaleźć w pismach oraz na portalach branżowych, jak również na forach internetowych często sprawia, że wybór rekuperatora staje się coraz trudniejszy. Część producentów mówi dodatkowo o swoich produktach, że są klasy PREMIUM. I tak jak w przypadku samochodów czy zegarków czujemy intuicyjnie co to oznacza, to z reguły myśląc o rekuperatorach nie do końca wiemy z czym to połączyć.
Zawsze świeże, a chłodne kiedy trzeba
Wentylacja grawitacyjna czy z rekuperatorem? Warto znać najważniejsze cechy obu systemów, żeby móc dokonać w pełni świadomego wyboru. Ponadto powinniśmy wiedzieć w jakich sytuacjach dany rodzaj może być trudny do wykonania oraz kiedy jej typ narzucają przepisy. Coraz częściej uzupełnieniem wentylacji staje się klimatyzacja. Wbrew pozorom obecnie chłodzenie powietrza to bynajmniej nie jedyna jej funkcja.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jak makiem zasiał
Hałaśliwe sąsiedztwo w budownictwie wielorodzinnym to jeden z powodów, dla których tak wiele osób woli mieszkać we własnym domu. Niestety, również i w nim zapewnienie ciszy może być sporym wyzwaniem. Dlatego już na etapie projektowania budynku trzeba zadbać o to, aby uzyskać w nim komfort akustyczny.
Man icon Norbert Skupiński
Kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na niższe rachunki za ciepło
Największy udział w bilansie energetycznym domu, stanowią potrzeby cieplne. Według danych GUS to średnio około 83% domowego rocznego bilansu zużycia energii. Znacznie mniej przypada na energię elektryczną dla zasilania urządzeń domowych i oświetlenia czy przygotowania posiłków. Koszty wytwarzania ciepła systematycznie rosną, a skutecznym rozwiązaniem jest przede wszystkim ograniczenie jego zużycia.
Jak taniej ogrzewać kotłem?
Wysoka sprawność kotła gwarantuje, że kupione bardzo drogie obecnie paliwo zostanie rzeczywiście dobrze wykorzystane. Natomiast niska to po prostu marnotrawstwo - zarówno energii, która ucieka przez komin, jak i naszych pieniędzy. Dlatego w czasach, kiedy ceny paliw szaleją, warto szczególnie zwracać uwagę na ten parametr. Dodatkowe oszczędności przyniesie nam założenie kolektorów słonecznych.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Betonowe ogrodzenia design, funkcja i forma
Ogrodzenie posesji to ważny element zagospodarowania terenu. Mała architektura niezależnej przestrzeni życia oddzielająca od zgiełku, dająca poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dobrze skomponowany układ daje poczucie prywatności i swobody.
Spójna całość
Ogrodzenie zapewnia użytkownikom posesji poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Jest również ważnym elementem architektonicznym. Do wyboru mamy wiele różnych wariantów - bloczki, metalowe przęsła czy gabiony. Integralną częścią płotu jest brama wjazdowa. Obecnie potrzebom inwestorów najbardziej odpowiadają wersje z napędem, które można obsługiwać zdalnie.
Man icon Małgorzata Kolmus
Odpoczynek w cieniu
Każdy budujący własny dom planuje też odpowiedniej wielkości utwardzoną nawierzchnię do wypoczynku przed nim. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie wykończone kostką, płytami betonowymi, drewnem bądź kompozytem. Aby relaks w tej przestrzeni był przyjemnością niezależnie od pogody, powinna być choć częściowo zadaszona, wówczas intensywne słońce oraz deszcz nie będą przeszkodą.
Man icon Joanna Dąbrowska
Czas na naprawę rynien
Rynny metalowe z czasem rdzewieją, plastikowe mogą się odbarwić, odkształcić, popękać. Drobne usterki orynnowania naprawimy samodzielnie - poprawienie mocowania czy zamalowanie rys na produktach ze stali nie jest trudne. Rynny mocno zniszczone trzeba wymienić na nowe. Przy okazji można ułożyć w nich kable grzewcze.
Man icon Janusz Werner
Drzwi tarasowe HS - w co można je wyposażyć?
Kochamy drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne typu HS. Za ich wyjątkowy design, a przede wszystkim za gabaryty. Rozwiązanie to pozwala nam bowiem zrealizować marzenia o przestronnym, doświetlonym, minimalistycznym wnętrzu, otwartym na naturę. W dodatku ich obsługa jest bardzo wygodna. Ale… może być lepiej. Dziś omawiamy elementy, które warto rozważyć jako opcję dodatkową do drzwi tarasowych HS.
Z panoramą na ogród
Moda na przeszklone fragmenty ścian, obejmujące nawet dwie kondygnacje, nie przemija, bo takie okna są efektowne i zdobią elewację. Poza tym zapewniają panoramiczny widok przez cały rok, zacierając granicę pomiędzy domem a ogrodem i dostarczają do wnętrz dużo światła. Przy tym użytkowanie wielkogabarytowych modeli, wyposażonych w nowoczesne systemy przesuwne, jest bardzo wygodne.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ciepła z lewej, zimna z prawej
Wysokie ceny, troska o środowisko lub przyszłe pokolenia, chęć bycia bardziej „eko” albo zero waste - każdy ma swoje powody i sposoby na oszczędzanie. Producenci baterii łazienkowych i kuchennych ułatwiają nam zadanie, oferując modele z perlatorem, bezdotykowe lub wyposażone w czujnik albo dwustopniową głowicę. Nieekonomiczny sprzęt warto wymienić na sprzyjający oszczędności.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Prysznic bez barier
Montowany w strefie natrysku odpływ liniowy powiększa łazienkę optycznie, nadaje jej lekkości i eleganckiego wyglądu. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba stosować brodzika i można zrezygnować z tradycyjnej kabiny prysznicowej, zastępując ją na przykład estetycznym szklanym przepierzeniem.
Man icon Tomasz Wojciuk
Jedna warstwa wystarczy
Murowane ściany zewnętrzne mają jedną, dwie lub trzy warstwy. Inwestorzy najczęściej wybierają dwuwarstwowe, ale jednowarstwowe też mają swoich zwolenników. Przekonuje ich prostota tego rozwiązania i szybkość budowania jednorodnych murów. Ponieważ przegrody muszą spełniać surowe wymogi dotyczące ciepłochronności, jednowarstwowe stawia się wyłącznie z materiałów najcieplejszych.
Man icon Janusz Werner
Najpopularniejszy wariant
Murowanie ścian to w Polsce zdecydowanie najpopularniejsza technologia wznoszenia domów jednorodzinnych. W jej ramach najczęściej wybierana jest ściana dwuwarstwowa. Wybór materiału, z którego ją postawimy, jest większy niż w przypadku przegród jednowarstwowych. Poza betonem komórkowym i ceramiką poryzowaną w grę wchodzą pustaki z ceramiki tradycyjnej oraz bloczki: silikatowe i keramzytobetonowe.
Man icon Janusz Werner
Kwitnąca otulina
Właściciele od pięciu lat otaczają dom roślinnością, która wkrótce, jak kolorowa żywa ściana, odgrodzi ich ogród od świata zewnętrznego. Ada wymyśla rozmaite aranżacje, kompletuje krzewy i byliny. Igor własnoręcznie wykonuje małą architekturę ogrodową.
Man icon Lilianna Jampolska
Trakty na lata
W sprzedaży znajdziemy wiele różnych materiałów, którymi możemy utwardzić ogrodowe nawierzchnie. Wyroby te różnią się trwałością i estetyką. Cześć z nich ma uniwersalne zastosowanie. Niektóre zaś przeznaczone są jedynie do miejsc, w których nie będą poddawane dużym obciążeniom. Jeśli użyjemy odpowiedniego budulca, będzie nam służył przez lata.
Man icon Małgorzata Kolmus
Systemy nawadniania ogrodu
PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną dużą działkę rekreacyjną z małym domkiem. Ponieważ jesteśmy już na emeryturze, zamierzamy spędzać tam czas od wiosny do jesieni. Obecnie rośnie na niej sporo ozdobnych krzewów i drzewek owocowych. Planujemy nieco przeorganizować ogród i założyć kilka rabat kwiatowych oraz mały warzywnik i trawnik. Chcielibyśmy mieć zadbaną zieleń, ale też w miarę bezobsługową, dlatego myślimy o automatycznym podlewaniu. Jak się do tego zabrać, i czy rzeczywiście poza wygodą, taki system oszczędza wodę (wodociągową)? Czy lepiej wykopać własną studnię?
Jaki osprzęt wybrać?
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję zakup osprzętu do mojego domu. Przyglądając się ofercie rynkowej zauważyłem, że obok zwykłych łączników i gniazd w sprzedaży są też nowoczesne produkty do sterowania światłem i domową automatyką. Kiedy warto zastosować takie modele?
Drzwi wewnętrzne
PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzam się do remontu domu, który odziedziczyłem po dziadkach. Zamierzam wymienić w nim parkiet i drzwi wewnętrzne. W większości pomieszczeń chciałbym zastosować drzwi o nowoczesnym wyglądzie (wysokie, zlicowane ze ścianą), ale w dwóch (spiżarni i toalecie na parterze) jest tak mało miejsca, że lepsze będą skrzydła przesuwne. Nie chcę przestawiać ścian i zmieniać rozkładu wnętrz, bo istniejący wydaje mi się funkcjonalny, ale wnętrza są niskie. Nie wiem, na które wersje się zdecydować, na takie przesuwane po szynie zewnętrznej, czy lepiej w zabudowanej kasecie? Zależy mi na tym, żeby wszystkie drzwi do siebie pasowały. Czy znajdę takie w sklepie?
Stropy
PYTANIE CZYTELNIKA: W przyszły roku zamierzamy zbudować nasz pierwszy dom. Obecnie, razem z architektem, jesteśmy na etapie tworzenia ogólnej koncepcji i zarysu projektu. Dom ma być dwukondygnacyjny, o dość prostej bryle. Ponieważ chcemy wszystkie prace, łącznie z wykończeniowymi, zamknąć przed zimą, wybieramy rozwiązania, które są najmniej czasochłonne. Architekt proponuje zastosowanie stropu prefabrykowanego, jako właśnie taki, który wykonuje się bardzo szybko. Czy faktycznie tak jest i czy montaż nie jest bardzo skomplikowany? Czy może lepiej jednak postawić na tradycyjne rozwiązanie (strop gęstożebrowy lub monolityczny)?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT