Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Redaktor naczelny poleca

Szacuje się, że blisko 3 mln budynków w Polsce nie spełnia obowiązujących standardów ocieplenia. To bardzo dużo. Wszyscy właściciele takich budynków zapłacą za to rachunek. Ogrzewanie domów będzie kosztowało znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Dlatego warto rozważyć wykonanie kompleksowej termomodernizacji domu. Ta zakłada wiele przedsięwzięć – wymianę systemu ogrzewania, usprawnienie wentylacji i ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych, włącznie z wymianą stolarki. Tym ostatnim zagadnieniem zajmujemy się w tym numerze. Na niewiele się zda wymiana systemu c.o., jeżeli nie zadbamy o odpowiednią izolacyjność termiczną przegród (ścian, podłóg, dachu), a także nie wymienimy stolarki na nową. Polecam lekturę przygotowanego przez nas tekstu – Termomodernizacja domu – sposób na podwyżki.

Skąd na to wziąć pieniądze? To bardzo dobre pytanie. W tej chwili ceny materiałów budowlanych są stosunkowo wysokie, ale i dostępność ekip budowlanych nie jest wystarczająco duża. Rząd zapowiada dopłaty w ramach znowelizowanego programu „Czyste Powietrze", teraz ze słynnym już dopiskiem „plus". Wnioski można składać już od 15 lipca. Wstępne założenia są, jak to zwykle bywa optymistyczne – połowa pieniędzy ma być wypłacona jeszcze przed rozpoczęciem prac. To ważna zmiana, bo do tej pory o wszelkie tego typu dopłaty można było się ubiegać post factum, po przedłożeniu całej dokumentacji. Niestety, dosyć niski próg dochodów przypadających na rodzinę spowoduje, że program ten nie stanie się masowy. Pierwsze doświadczenia inwestorów – związane z próbą pozyskania tych środków – nie są zbyt optymistyczne, ale może będzie miała zastosowanie tutaj stara zasada, że pierwsze śliwki robaczywki, a potem będzie już łatwo i przyjemnie.

Tak czy siak, warto rozważyć przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych ze środków własnych i potraktowanie tego jako lokaty kapitału. Może się okazać, że z racji niższych rachunków za energię będzie to najlepsza inwestycja na te trudne czasy.

Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński

RozwińZwiń
Odkurzacz centralny - posesjonaci
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r. Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 334 m2. Instalacja: założona podczas budowy domu; na parterze o długości 19 m, na poddaszu 22 m; 6 gniazd - po trzy na każdej kondygnacji; automatyczna szufelka w kuchni; Wally Flex w wiatrołapie. Akcesoria - dwa węże ssawne o długości 12 m oraz dwa standardowe zestawy do sprzątania. Jednostka centralna: kompaktowa, z systemem podwójnej filtracji (z cyklonem i z samoczyszczącym się workiem odwróconym), z elektronicznym wyświetlaczem, z gniazdem w obudowie; moc 1650 W, siła ssania 680 air W, 68 dB; gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w pomieszczeniu technicznym. Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r. Lilianna Jampolska
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Lilianna Jampolska
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2018 r. Dom: parterowy, powierzchnia 141 m2. Instalacja: wykonana podczas budowy domu; gniazda - 2 oraz 3 wloty do krótkich węży (w garażu, łazience, kuchni), dodatkowe w jednostce centralnej. Akcesoria - wąż ssący 9 m (rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu); 2 rozciągane węże Wally Flex o dł. do 5 m, kaseta ze zwijanym wężem Vroom 9 m; podstawowy pakiet akcesoriów. Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową separacją śmieci (z cyklonem i samoczyszczącym się filtrem materiałowym), moc nominalna 1800 W, siła ssania 670 air W, 63 dB, antybakteryjny zbiornik na śmieci o pojemności 15 l. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w garażu. Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2018 r. Lilianna Jampolska
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2018 r.
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2018 r.
Lilianna Jampolska
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2014 r. Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 316 m2. Instalacja: ułożona podczas remontu domu. Gniazda - pięć, dodatkowe w jednostce centralnej; dwie automatyczne szufelki (w wiatrołapie i kuchni). Akcesoria - dwa węże ssawne o długości 12 m; dwie rury teleskopowe z włącznikiem w rączce, dwa standardowe pakiety akcesoriów, separator popiołu. Jednostka centralna: modułowa typu split, model z cyklonicznym separatorem zanieczyszczeń i filtrem elektrostatycznym, moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 10 lat. Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2014 r. Lilianna Jampolska
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2014 r.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2014 r.
Lilianna Jampolska
Skuteczne sprzątanie Centralne odkurzanie umożliwia efektywniejsze, zdrowsze i wygodniejsze sprzątanie w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami. Z tego względu coraz więcej budujących dom wciąga tę instalację na listę „standardowe wyposażenie”, zaś właściciele starszych obiektów dodają ją podczas remontu. Użytkownicy, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli o najprzydatniejszym oprzyrządowaniu. Skuteczne sprzątanie Lilianna Jampolska
Skuteczne sprzątanie
Skuteczne sprzątanie
Lilianna Jampolska
Dom z pompą ciepła - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE
Dlaczego z pompą ciepła? Niektórzy uważają, że pompy ciepła są na tyle drogie, że opłaca się ich używać tylko w domach o dużych stratach ciepła. Inni natomiast uznają je za jedyny słuszny wybór. Zarówno jedni, jak i drudzy są w błędzie. Wykorzystanie pompy ciepła to świetny i wyjątkowo ekonomiczny sposób ogrzewania, jednak pod warunkiem, że naprawdę dobrze dopasuje się ją do konkretnego budynku. Dlaczego z pompą ciepła? Jarosław Antkiewicz
Dlaczego z pompą ciepła?
Dlaczego z pompą ciepła?
Jarosław Antkiewicz
Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu? Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu oraz strefy klimatycznej, w jakiej będzie używana. Po prostu musi ona zapewnić komfort cieplny w domu z lepszą lub gorszą izolacją cieplną i to w warunkach klimatycznych panujących w danym regionie. Dlatego trzeba uwzględnić czy budynek jest nowy, czy starszy, a więc o gorszym standardzie energetycznym. Ponadto nieco inaczej trzeba będzie dobierać pompę do domu na Pomorzu, w centralnej Polsce, czy w górach. Zakup urządzenia bez takiej weryfikacji może skończyć się tragicznie dla naszego komfortu i portfela.
Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu?
Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu?
Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru – regulusy Inwestycja w związane z budynkiem centralne ogrzewanie jest inwestycją na długie lata, często na całe życie. Uniwersalny, łatwo sterowalny, nierdzewny produkt wytrzyma każdą próbę czasu, przetrwa każdą modę.
Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru – regulusy
Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru – regulusy
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Rubryki stałe
Stropy PYTANIE CZYTELNIKA: W przyszły roku zamierzamy zbudować nasz pierwszy dom. Obecnie, razem z architektem, jesteśmy na etapie tworzenia ogólnej koncepcji i zarysu projektu. Dom ma być dwukondygnacyjny, o dość prostej bryle. Ponieważ chcemy wszystkie prace, łącznie z wykończeniowymi, zamknąć przed zimą, wybieramy rozwiązania, które są najmniej czasochłonne. Architekt proponuje zastosowanie stropu prefabrykowanego, jako właśnie taki, który wykonuje się bardzo szybko. Czy faktycznie tak jest i czy montaż nie jest bardzo skomplikowany? Czy może lepiej jednak postawić na tradycyjne rozwiązanie (strop gęstożebrowy lub monolityczny)?
Stropy
Stropy
Drzwi wewnętrzne PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzam się do remontu domu, który odziedziczyłem po dziadkach. Zamierzam wymienić w nim parkiet i drzwi wewnętrzne. W większości pomieszczeń chciałbym zastosować drzwi o nowoczesnym wyglądzie (wysokie, zlicowane ze ścianą), ale w dwóch (spiżarni i toalecie na parterze) jest tak mało miejsca, że lepsze będą skrzydła przesuwne. Nie chcę przestawiać ścian i zmieniać rozkładu wnętrz, bo istniejący wydaje mi się funkcjonalny, ale wnętrza są niskie. Nie wiem, na które wersje się zdecydować, na takie przesuwane po szynie zewnętrznej, czy lepiej w zabudowanej kasecie? Zależy mi na tym, żeby wszystkie drzwi do siebie pasowały. Czy znajdę takie w sklepie?
Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne
Jaki osprzęt wybrać? PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję zakup osprzętu do mojego domu. Przyglądając się ofercie rynkowej zauważyłem, że obok zwykłych łączników i gniazd w sprzedaży są też nowoczesne produkty do sterowania światłem i domową automatyką. Kiedy warto zastosować takie modele?
Jaki osprzęt wybrać?
Jaki osprzęt wybrać?
Systemy nawadniania ogrodu PYTANIE CZYTELNIKA: Kupiliśmy z żoną dużą działkę rekreacyjną z małym domkiem. Ponieważ jesteśmy już na emeryturze, zamierzamy spędzać tam czas od wiosny do jesieni. Obecnie rośnie na niej sporo ozdobnych krzewów i drzewek owocowych. Planujemy nieco przeorganizować ogród i założyć kilka rabat kwiatowych oraz mały warzywnik i trawnik. Chcielibyśmy mieć zadbaną zieleń, ale też w miarę bezobsługową, dlatego myślimy o automatycznym podlewaniu. Jak się do tego zabrać, i czy rzeczywiście poza wygodą, taki system oszczędza wodę (wodociągową)? Czy lepiej wykopać własną studnię?
Systemy nawadniania ogrodu
Systemy nawadniania ogrodu
7-8/2022
7-8/2022
Spis treści
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Niesztampowy, niepowtarzalny Nie zwykła stodoła
Odkurzacz centralny - posesjonaci
Skuteczne sprzątanie Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2014 r. Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2018 r. Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.
Termomodernizacja domu - RAPORT SPECJALNY
Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex Nowy design BELLA PLAST w dociepleniach Sposób na podwyżki
PV - jak rozmawiać z handlowcem CZAS NA OZE
Fotowoltaika w nowych warunkach
Domowe stacje ładowania samochodów CZAS NA OZE
Dobre dla portfela i samochodu
Okna energooszczędne i rolety - sterowanie
Ciepłe i zautomatyzowane
Dom z pompą ciepła - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design Masz pompę ciepła? Grzejniki pierwszego wyboru – regulusy Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu? Dlaczego z pompą ciepła?
Ogrzewanie podłogowe - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE
Elektryczne ogrzewanie podłogowe samoregulujące czy stałooporowe? Najpierw ogrzej stopy
Bramy garażowe - ELEMENTARZ BUDOWLANY
Wjazd do garażu
Dachówki cementowe - ceramiczne PORÓWNAJ ZANIM KUPISZ
Trwałe i efektowne
Blacha dachowa - blachodachówki PORÓWNAJ ZANIM KUPISZ
Lekki dach
Optymalna konfiguracja domowego systemu alarmowego
Czujny sąsiad nie wystarczy
Wentylacja i klimatyzacja - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Zobacz jakość! Rekuperatory z półki premium pod lupą! Zawsze świeże, a chłodne kiedy trzeba
Akustyka w domu - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Jak makiem zasiał
Kotły i kolektory słoneczne - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na niższe rachunki za ciepło Jak taniej ogrzewać kotłem?
Ogrodzenia i bramy wjazdowe, automatyka - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Betonowe ogrodzenia design, funkcja i forma Spójna całość
Tarasy i zadaszenia - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Odpoczynek w cieniu
Wymiana rynien i system antyoblodzeniowy - BUDUJEMY I REMONTUJEMY
Czas na naprawę rynien
Duże przeszklenia - TO JEST MODNE
Drzwi tarasowe HS - w co można je wyposażyć? Z panoramą na ogród
Energooszczędne baterie kuchenne i łazienkowe - TO JEST MODNE
Ciepła z lewej, zimna z prawej
Odpływ liniowy - NIETYPOWE, WARTE UWAGI
Prysznic bez barier
Materiały na ściany jednowarstwowe - NASZ WYBÓR
Jedna warstwa wystarczy
Materiały na ściany dwuwarstwowe - NASZ WYBÓR
Najpopularniejszy wariant
Poradnik urządzania ogrodu
Kwitnąca otulina Trakty na lata
Rubryki stałe
Systemy nawadniania ogrodu Jaki osprzęt wybrać? Drzwi wewnętrzne Stropy
Oczyszczalnie ścieków - ELEMENTARZ INSTALACYJNY
Oczyszczalnia ścieków zamiast szamba