Czas na naprawę rynien
Rynny metalowe z czasem rdzewieją, plastikowe mogą się odbarwić, odkształcić, popękać. Drobne usterki orynnowania naprawimy samodzielnie - poprawienie mocowania czy zamalowanie rys na produktach ze stali nie jest trudne. Rynny mocno zniszczone trzeba wymienić na nowe. Przy okazji można ułożyć w nich kable grzewcze.
Rynny i rury spustowe, odbierając i odprowadzając wodę deszczową, chronią ściany budynku przed zawilgoceniem. Żeby mogły wywiązać się z tego zadania, powinny być odpowiednio dobrane do wielkości, kształtu i spadku dachu. Co oczywiste, muszą być drożne.
System rynnowy składa się z rynien, rur spustowych, elementów łączących i mocujących. Otwarte rynny mocuje się wzdłuż krawędzi dachu korzystając z haków (rynajz). To do nich trafia spływająca z pokrycia woda. Poszczególne odcinki rynien w linii prostej łączą złączki, a w narożach domu narożniki (zewnętrzne i wewnętrzne). Z rynien, za pomocą sztucerów (lejów spustowych), woda kierowana jest do rur spustowych, które odprowadzają ją w dół, poza budynek. Mocuje się je do ścian za pomocą obejm. Kształtki, montowane na końcu rur, to wylewki. Końce rynien zamykają denka, jako elementy uzupełniające mogą pojawić się np. zakładane w lejach spustowych sitka. Użytecznym elementem jest czyszczak (rewizja), który umożliwia usuwanie zanieczyszczeń ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze