Najpopularniejszy wariant
Murowanie ścian to w Polsce zdecydowanie najpopularniejsza technologia wznoszenia domów jednorodzinnych. W jej ramach najczęściej wybierana jest ściana dwuwarstwowa. Wybór materiału, z którego ją postawimy, jest większy niż w przypadku przegród jednowarstwowych. Poza betonem komórkowym i ceramiką poryzowaną w grę wchodzą pustaki z ceramiki tradycyjnej oraz bloczki: silikatowe i keramzytobetonowe.
Jak wiadomo, w domach jednorodzinnych ściany zewnętrzne są elementem konstrukcyjnym, odpowiedzialnym za przenoszenie obciążeń ze stropu i dachu na fundamenty. Dlatego muszą być wystarczająco wytrzymałe na ściskanie. Tradycyjne materiały budowlane (np. pustaki z ceramiki starego typu) są dostatecznie wytrzymałe, lecz nie gwarantują wymaganej przez przepisy ciepłochronności. Dlatego wykonany z nich mur obkłada się termoizolacją, zwykle ze styropianu lub wełny mineralnej. Staje się on wówczas ścianą dwuwarstwową, która jest jednocześnie mocna i ciepła.
W tym rozwiązaniu za ciepłochronność przegrody (a ta cecha jest dziś postrzegana jako najistotniejsza), odpowiada nie tyle warstwa nośna, co ocieplenie. Przenikalność cieplna samego pustaka czy bloczka nie ma więc takiego znaczenia, jak w przypadku ściany jednowarstwowej. Możemy zatem wybrać go ze względu na inne, interesujące nas parametry - lepszą izolacyjność akustyczną, wyższą odporność na ściskanie itd.
Warto zauważyć, że jednoczes...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze