Stropy
7-8/2022
9-16 minut
PYTANIE CZYTELNIKA: W przyszły roku zamierzamy zbudować nasz pierwszy dom. Obecnie, razem z architektem, jesteśmy na etapie tworzenia ogólnej koncepcji i zarysu projektu. Dom ma być dwukondygnacyjny, o dość prostej bryle. Ponieważ chcemy wszystkie prace, łącznie z wykończeniowymi, zamknąć przed zimą, wybieramy rozwiązania, które są najmniej czasochłonne. Architekt proponuje zastosowanie stropu prefabrykowanego, jako właśnie taki, który wykonuje się bardzo szybko. Czy faktycznie tak jest i czy montaż nie jest bardzo skomplikowany? Czy może lepiej jednak postawić na tradycyjne rozwiązanie (strop gęstożebrowy lub monolityczny)?
ODPOWIADA: JOANNA DĄBROWSKA
Propozycja architekta, aby zastosować strop prefabrykowany jest bardzo dobra, zwłaszcza przy założeniach, że budowa ma potrwać tylko jeden sezon. Oprócz szybkiego tempa prac, takie rozwiązanie charakteryzuje wiele innych zalet, np. znacznie mniejsze ryzyko popełnienia błędów przez wykonawców, niż w przypadku wersji tradycyjnych tych elementów. Prefabrykaty powstają w fabryce, w kontrolowanych warunkach, z użyciem specjalistycznego sprzętu i pod fachowym nadzorem. Ich montaż jest łatwy i polega na składaniu prawie gotowych elementów.
Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić dostępność w danej okolicy wybranego rodzaju stropu oraz to, czy dźwig - potrzebny do transportu i montażu ciężkich elementów - będzie mógł wjechać na teren budowy. Nie na każdej posesji będzie to bowiem możliwe.
Użycie stropów prefabrykatów oznacza też spore ułatwienie dla architektów, bo producenci udostępniają dokumentację, szczegółowo opisującą wszystkie parametry. Projektant ko...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze