Z panoramą na ogród
Moda na przeszklone fragmenty ścian, obejmujące nawet dwie kondygnacje, nie przemija, bo takie okna są efektowne i zdobią elewację. Poza tym zapewniają panoramiczny widok przez cały rok, zacierając granicę pomiędzy domem a ogrodem i dostarczają do wnętrz dużo światła. Przy tym użytkowanie wielkogabarytowych modeli, wyposażonych w nowoczesne systemy przesuwne, jest bardzo wygodne.
Szerokie okna sięgające od posadzki do sufitu to obecnie standard nowoczesnego budownictwa. W prawie każdym nowym domu choć jedna ze ścian w salonie ma takie przeszklenia, zwłaszcza jeśli za nimi rozpościera się widok na ogród, las, łąkę.
Przy planowaniu dużych okien warto dokładnie przemyśleć kwestie dotyczące ich rozmieszczenia i funkcjonalności. Większość budujących wybiera szerokie okna prowadzące na taras. Niektórzy decydują się na wysokie przeszklenia (sięgające posadzki) również w łazienkach, gabinecie, sypialni lub pokoju dzieci, bo takie wyroby nie są przeznaczone wyłącznie do salonu. Tam, gdzie z zewnątrz jest do nich łatwy dostęp, można zastosować wersje nieotwierane (fiksy). Zwolennicy oryginalnych rozwiązań projektują na przykład na jednej ścianie okna na wysokość dwóch kondygnacji. Najczęściej wówczas salon nie ma stropu lub ma tylko antresolę. Światło wpadające do wnętrza doświetla cały parter i część piętra. Takie okna wyglądają bardzo efektownie, ale są drogie. Poza...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze