Zrównoważony rozwój z LCN - ochrona klimatu to coś więcej niż tylko oszczędzanie energii
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
6-9 minut
Ochrona klimatu i zrównoważony rozwój to obecnie często dyskutowane tematy. Termin ten pochodzi od niemieckiego Hansa Carla von Carlowitza z Saksonii. Według niego, aby zrealizować zrównoważone działania w lesie należy wyciąć tylko tyle, ile las może naturalnie zregenerować w dającej się przewidzieć przyszłości. Obecnie zrównoważony rozwój jest zasadą przewodnią dla działań politycznych, gospodarczych, a zwłaszcza ekologicznych. Każdy, kto chce zbudować zrównoważony budynek, nie może uniknąć korzystania z systemu automatyki budynkowej, takiego jak Local Control Network (LCN).
Obecnie budynki są tworzone dla ludzi, a nie w określonym celu, w którym ludzie odgrywają jedynie podrzędną rolę. Wartości społeczne, takie jak integracja, zdrowie, jakość życia, bezpieczeństwo i mobilność są również zintegrowane z koncepcją budynku. Nowoczesna automatyka budynkowa z inteligentnymi systemami magistralnymi, takimi jak LCN, umożliwia przede wszystkim zrównoważone, holistyczne sterowanie budynkiem. W tym przypadku słowo holistyczne oznacza przede wszystkim połączenie w sieć wszystkich funkcji wymaganych do obsługi budynku w celu ochrony klimatu. Obejmuje to ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie i energię elektryczną, które są również największymi źródłami kosztów i emisji CO2. Celem jest zatem zminimalizowanie emisji gazów cieplarnianych, obniżenie kosztów i jednoczesne uwzględnienie potrzeb użytkowników.
Oświetlenie
Wybór właściwych typów opraw oświetleniowych, to tylko jeden krok w projektowaniu oświetlenia budynku zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Sterowanie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze