Proste i solidne instalacje, czyli PVC NIBCO
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
4-5 minut
Na rynku instalacyjnym dostępna jest szeroka gama systemów sanitarnych produkowanych z różnych materiałów, takich jak np. polipropylen, miedź, stal czy też polichlorek winylu. Różne też mogą być sposoby łączenia poszczególnych elementów tych systemów. Może być to przykładowo zgrzewanie, zaprasowywanie, skręcanie, lutowanie czy klejenie. To ostatnie stosowane jest do połączeń rur i złączek wykonanych z PVC-U oraz PVC-C.
Wspomniana metoda połączeń praktykowana jest z powodzeniem już od lat 60-tych zeszłego stulecia. Zyskała ona dużą popularność i szerokie grono zwolenników zarówno ze względu na prostotę montażu i brak konieczności posiadania wyspecjalizowanych narzędzi, jak również ze względu na szczelność i trwałość uzyskiwanych w procesie klejenia połączeń.
Klejenie? Czy może zgrzewanie na zimno?
Sformułowanie klejenie instalacji PVC jest nie do końca precyzyjne i odrobinę upraszcza procesy chemiczne z którymi mamy do czynienia w trakcie łączenia elementów tego systemu. Kleje dedykowane do instalacji klejonych składają się z dwóch podstawowych komponentów: żywicy PVC-C lub PVC-U oraz mieszaniny rozpuszczalników. Podczas nakładania kleju na powierzchnie PVC-U lub PVC-C górna warstwa rury i kształtki rozpuszcza się w kleju i następuje przenikanie się makrocząsteczek polimerowych dwóch łączonych elementów. Rozpuszczalniki odparowują, a to co pozostaje, to zespolone ze sobą PVC o jednolitej i nierozerw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze