PV dla wymagających
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
23-28 minut
W domowych mikroinstalacjach PV najczęściej jest tylko to, co absolutnie niezbędne do działania, czyli panele i prosty model falownika. Jednak oferta rynkowa jest o wiele bogatsza. Ładowarkę do samochodów elektrycznych, wiatę z dachem solarnym czy magazyn energii kupimy bez najmniejszego problemu. Trzeba tylko zdecydować, jakie parametry uznamy za niezbędne oraz wyłożyć odpowiednią sumę. Na szczęście takie elementy stopniowo tanieją.
Domowa instalacja fotowoltaiczna to, przynajmniej w 9 przypadkach na 10, zestaw minimum - zawierający tylko to, co absolutnie konieczne do działania, skonfigurowane i zamontowane w oparciu o najprostszy schemat. Potwierdzają to również dane z Programu "Mój Prąd", z których wynika, że o dofinansowanie czegoś więcej (np. magazynu energii, systemu zarządzania nią) ubiega się zaledwie kilka procent wnioskodawców.
Jednak zrobienie czegoś inaczej, albo rozbudowa systemu o mniej popularne elementy może być zarówno kwestią wyboru, jak i konieczności. Bo co np. zrobić, jeżeli na dachu brak odpowiedniej ilości dobrze nasłonecznionego i wolnego od zacienienia miejsca? Montaż na gruncie, na konstrukcji wsporczej to nie jedyna opcja. Można chociażby postawić wiatę na samochód, której dach zostanie pokryty panelami PV. Często zresztą problemem jest brak wiedzy, że jakieś rozwiązanie w ogóle istnieje. Chociażby ilu inwestorów wie, że ogniwa słoneczne można ułożyć nie tylko na pokryciu dachowym, ale ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze