Co dom może zrobić za nas?
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
17-22 minuty
Coraz bardziej cenimy sobie komfort i nowoczesność. Jeszcze 20 lat temu dla większości ludzi było oczywiste, że kocioł wymaga obsługi, bramę wjazdową trzeba otworzyć ręcznie, samemu trzeba zapalić lub zgasić światła. Dzisiaj coraz częściej zdajemy się na automatykę. Dla wielu osób konieczność dorzucania węgla do kotła co kilka godzin to coś wręcz nie do wyobrażenia, w prawie każdym nowym domu brama wjazdowa i garażowa mają napęd itd. Jednak możliwości automatycznego sterowania idą znacznie dalej. W ramach tzw. inteligentnego budynku nawet takie czynności jak otwieranie i zamykanie okien czy opuszczanie rolet może być sterowane przez komputer.
Chociaż instalacje opisywane jako inteligentny dom (smart home) czy system zarządzania budynkiem (Building management system), znane są od lat, nie każdy dokładnie wie co oznaczają. W skrócie jest to budynek wyposażony w system łączący wszystkie urządzenia i instalacje domowe, umożliwiający sterowanie ich pracą. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia wymieniają się pozyskiwanymi informacjami i reagują zgodnie z zapisanym wcześniej wzorcem, bez udziału człowieka.
W domach bez takiej automatyki każda instalacja pełni tylko jedno konkretne zadanie - kocioł ogrzewa budynek i c.w.u., system alarmowy informuje o próbie włamania lub ryzyku wystąpienia pożaru, wieża mulimedialna uruchamia odtwarzacz płyt, napęd do rolet opuszcza je i podnosi, a ten do bramy umożliwia wjazd i wyjazd z garażu. W każdym z tych systemów jest automatyka z oddzielnymi sterownikami i pilotami. Z biegiem czasu na ogół okazuje się, że na co dzień trzeba korzystać z co najmniej kilku pilotów, pamiętać który do czego słu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze