Energooszczędne elektryczne grzejniki na podczerwień - opłacalne i łatwe w instalacji
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
4-5 minut
Podwyżki cen prądu i gazu, które mają wejść w życie w lipcu 2024 roku, skłaniają coraz więcej osób do poszukiwania efektywniejszych i bardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych dla swoich domów. Stosunkowo tanim w instalacji i mało ingerującym sposobem ogrzewania elektrycznego są nowoczesne grzejniki na podczerwień, które wraz z odpowiednim systemem regulacji temperatury za pomocą termostatów, mogą okazać się opłacalną inwestycją.
Działanie technologii opiera się na elektrycznych emiterach ciepła, które wykorzystują widmo promieniowania podczerwonego do ogrzewania określonego obszaru. Tzw. panele grzewcze na podczerwień nie ogrzewają powietrza, ale przedmioty i ludzi. Wydzielają energię podobną w odczuwaniu do promieni słonecznych. W porównaniu do zwykłych grzejników elektrycznych (konwektorowych) wymagają ok. 50% mniej zapotrzebowania mocy w przeliczeniu na m3.
Zazwyczaj, ogrzewanie konwekcyjne potrzebuje około 40 W/m3, żeby zapewnić odpowiednią temperaturę. Ze względu na to, że panele na podczerwień nie podgrzewają powietrza, mogą potrzebować tylko 25 W/m3 do efektywnego funkcjonowania. Dzięki temu zużycie prądu jest zdecydowane niższe niż przy zwykłych grzejnikach. Istotnym atutem paneli/grzejników na podczerwień jest bardzo łatwa i tania instalacja - wieszane są na ścianach lub sufitach i podłączane są do sieci elektrycznej. Technologia cechuje się uniwersalnością. Grzejniki na podczerwień mogą być stosowan...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze