Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
6-9 minut
Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Pojawiają się szybkie zmiany pomiędzy zdarzeniami ekstremalnymi, deszcze nawalne z groźnymi burzami i silnym wiatrem, a po nich susze, długotrwałe upały, a po nich znaczne spadki temperatury. Domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur, z jakimi mamy obecnie do czynienia.
Moda na podłogówkę minie. Ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe dobre zimą w okresach przejściowych (jesień-wiosna) ujawnia swoje wady: słaba, by nie rzec iluzoryczna sterowalność, generująca straty ciepła, permanentna emisja ciepła. W okresach przejściowych łatwo o niekomfortowe niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń. Wraz z okresami upałów pojawia się problem chłodzenia domu, głównie stref relaksu czyli sypialni i salonu. Do tego celu podłogówka się nie nadaje.
Jest takie powiedzenie: najtańsza energia to ta, której nie musi się zużywać, dlatego trzeba postawić przede wszystkim na termomodernizację. Minimalizacja ilości kWh zużywanych do grzania zmniejsza znaczenie kosztu kWh. Wagę zyskują inne aspekty takie jak łatwość sterowania posiadanymi urządzeniami, bezpieczeństwo użytkowania, a także dostępność, szybkość i koszt serwisowania.
Niestabilność i nieprzewidywalność trendów zmusza do poszukiwania rozwiązań uniwersalnych, łatwej modyfikacji czyli elastyczności wybranych rozwią...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze