Sposoby na problemy z PV
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
23-28 minut
Instalacje PV niejednokrotnie działają w sposób daleki od ideału. Ponadto źródłem wielu problemów nie są one same, lecz to co się dzieje w sieci przesyłowej. Jak w takim razie można sobie poradzić z najczęściej występującymi kłopotami? Co trzeba zrobić już w momencie zakładania systemu, a co można zrobić później?
Największy wpływ na to jak nasza mikroinstalacja PV współpracuje z resztą instalacji domowej oraz z siecią energetyczną ma rodzaj zastosowanego falownika (inaczej inwertera). Dla ścisłości należałoby nawet powiedzieć, że od tego zależy, czy w ogóle będzie mogła być przyłączona do sieci. Od rodzaju inwertera zależy też czy będziemy mogli korzystać z własnego prądu w razie awarii sieci oraz czy możliwe będzie wykorzystanie akumulatorów (magazynu energii).
Kryteria podziału mogą być różne, gdyż mamy np. falowniki 3-fazowe i 1-fazowe, a nawet tzw. mikroinwertery, obsługujące osobno po jeden lub dwa panele. Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę to jak mikroinstalacja ma pracować w sieci oraz jak ma się zachowywać w razie jej awarii, to najważniejszy jest podział na urządzenia typu:
on-grid;
off-grid;
hybrydowe.
Pozostałe elementy - panele, zabezpieczenia, okablowanie itd. są takie same lub niemal identyczne w każdym z tych wariantów.
Falowniki on-grid i hybrydowe mogą współpr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze