Do każdego domu i źródła ciepła
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
9-16 minut
Pod hasłem grzejniki kryje się wiele rozwiązań. Nie chodzi tylko o różnice w ich wyglądzie, chociaż te również są ogromne. Grzejniki to tak naprawdę wręcz skrajnie różne konstrukcje. Jedne są ciężkie, tak jak tradycyjne kaloryfery żeliwne, inne zaś kilka razy lżejsze, przy zachowaniu podobnej mocy grzewczej. Mogą przekazywać ciepło głównie przez promieniowanie, albo przez konwekcję, czyli ruch ogrzanego powietrza. Wreszcie tylko nieliczne ich rodzaje dobrze sprawdzają się w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła, czyli przede wszystkim pompą ciepła.
Grzejniki powinny znajdować się pod oknami, bo to właśnie tam są największe straty ciepła. W przypadku tradycyjnych kaloryferów mocowanych na ścianach takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, bo w nowoczesnych budynkach często występują duże sięgające do podłogi przeszklenia. W takiej sytuacji można zdecydować się na grzejniki kanałowe, które wprawdzie są rozwiązaniem droższym, ale wygodniejszym, bo nie ograniczają powierzchni pomieszczenia. Grzejników nie należy zasłaniać ani obudowywać, bo to ograniczy ich sprawność. Powinny pasować do wystroju wnętrza. Warto zadbać o to zwłaszcza w strefie dziennej, a więc przede wszystkim w salonie, ale też w łazienkach. W sypialniach można zdecydować się na proste kaloryfery, które będą pasowały tak naprawdę do wszystkiego.
CIEPŁO W ŁADNEJ OBUDOWIE
Wybierając do domu grzejniki, większość inwestorów sugeruje się głównie ich wyglądem. Tymczasem niezwykle istotnym parametrem, którego nie należy lekceważyć, jest moc grzewcza. Parametr ten powinien...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze