Porównanie wymiennika obrotowego i wymiennika krzyżowo-przeciwprądowego w rekuperatorze
Praktyczna Szkoła Budowania (2024) - Instalacje
6-9 minut
Nowo powstałe dzisiejsze domy są bardzo energooszczędne. Wysoką klasę energetyczności budynku zapewniają między innymi instalacje OZE. Do nich śmiało można zaliczyć instalację wentylacji mechanicznej, która zapewni nam czyste, filtrowane powietrze w całym budynku. Decydując się na rekuperację jesteśmy w stanie zapewnić zmniejszenie strat ciepła. Centrale wentylacyjne to jednostki wyposażone w mechanizm odzyskiwania ciepła. Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. Oczywiście na rynku dostępne są różne wymienniki. Dziś jednak, zastanowimy się nad tym, które z tych rozwiązań jest lepsze.
Rola wymiennika ciepła w rekuperatorze
Najważniejszą rolą rekuperatora jest usuwanie powietrza zużytego o wysokiej zawartości CO2, przy jednoczesnym dostarczeniu świeżego, przefiltrowanego powietrza. Dzięki wymiennikowi ciepła dzieje się to przy minimalnych stratach energii, poprzez odzysk ciepła wykorzystanego z powietrza wywiewanego. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Obniża się w ten sposób zapotrzebowanie na energię, a budynek mieszkalny staje się tańszy w użytkowaniu.
Na rynku dostępnych bowiem jest wiele rodzajów wymiennika ciepła: wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, wymiennik entalpiczny oraz wymiennik obrotowy. Każdy z tych typów charakteryzuje się unikalnymi cechami, które wpływają na ich efektywność, zastosowanie oraz koszty eksploatacyjne. Zastanawiasz się jaki rekuperator wybrać? Poniżej opowiemy pokrótce o każdym z nich.
Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy/entalpiczny
Wymiennik zbudowany jest z kanalików nawiewno-wywiewnych, w który...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze