Ciepła podłoga na prąd
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
9-16 minut
Ogrzewanie elektryczne powszechnie uważa się za drogie. Jednak w domu o małych stratach ciepła elektryczna podłogówka bynajmniej nie musi generować wysokich kosztów. Co ważne, zapewnia poziom komfortu co najmniej tak wysoki, jak wersja wodna, a jej zaprojektowanie i wykonanie jest o wiele prostsze. Tu nie ma żadnych pomp, zaworów, skomplikowanej automatyki sterującej, ani kłopotliwej regulacji hydraulicznej poszczególnych pętli.
Podłogówka elektryczna to pętle z przewodów oporowych, które nagrzewają się wskutek przepływu prądu. Wersję wodną tworzą pętle zatopionych w warstwie betonu rur, którymi przepływa woda, ogrzana np. przez kocioł, pompę ciepła. W obu przypadkach efekt jest taki sam - podgrzana podłoga - ale instalacje te bardzo różnią się pod względem wykonawczym i eksploatacyjnym.
Z technicznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby elektryczne ogrzewanie podłogowe było głównym systemem grzewczym w budynku. Staje się to coraz bardziej popularne np. w domach, w których koszt energii elektrycznej jest obniżony dzięki wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych.
Najczęściej jednak elektryczna podłogówka jest stosowana jako ogrzewanie podstawowe w budynkach użytkowanych sezonowo, np. letniskowych, gdzie sprawdza się choćby ze względu na brak zagrożenia awarią podczas mrozów, a okresowa eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów.
W domach całorocznych, elektryczną podłogówkę planuje się prz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze