Własny dach nad głową
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
29-37 minut
Ułożenie pokrycia dachu to jeden z ważniejszych etapów budowy. Dopiero wówczas budynek zostaje zabezpieczony przed wodą deszczową lub pochodzącą z topniejącego śniegu. Szczelność i trwałość dachu zależy jednak od tego, czy rodzaj pokrycia i podkładu zostały właściwie dobrane do jego kształtu i kąta nachylenia połaci. Obowiązuje zasada, że im mniej szczelne jest samo pokrycie, tym bardziej szczelny musi być podkład. Z kolei rodzaj podkładu determinuje sposób ułożenia ocieplenia połaci.
Ciężar
Pokrycia dzielimy umownie na lekkie, które ważą od kilku do kilkunastu kg/m2, oraz ciężkie o masie nawet ponad 80 kg/m2. To podstawowe rozróżnienie, które zawsze musimy uwzględnić, gdyż trzeba się liczyć z tym, na ile wytrzymałą więźbę zaprojektowano w budynku.
Ciężkie są dachówki ceramiczne i cementowe, łupek kamienny, a także strzecha. Lekkie są natomiast blachy płaskie, blachodachówki, gonty bitumiczne, papa, płyty faliste, gonty drewniane.
Pokrycie da się bez problemu zmienić na lżejsze, czyli najczęściej z dachówki na blachę, ale odwrotnie już niekoniecznie. W takiej sytuacji należy skonsultować się z konstruktorem. Często jednak można to zrobić, gdyż konstrukcje dachu w domach jednorodzinnych powszechnie są raczej przewymiarowane (elementy są znacznie grubsze, niż wynikałoby to z obliczeń) i cechuje je duży zapas wytrzymałości. Ale pamiętajmy, że nie jest to regułą!
Przy wyborze pokrycia dachowego, poza prawem lokalnym, warto wziąć pod uwagę kształt dach...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze