Najważniejsze przegrody
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
23-28 minut
Wybór technologii i materiałów używanych do wznoszenia ścian i stropów jest obecnie ogromny. Chociaż w naszym kraju dominują pod tym względem tradycyjne rozwiązania, to popularność nowocześniejszych, prefabrykowanych wariantów rośnie. Przede wszystkim warto pamiętać, że pod uwagę powinniśmy brać wiele parametrów, nie tylko niski współczynnik U.
Do murowania większości ścian i stropów wykorzystuje się od dawna rozpowszechnione materiały drobnowymiarowe, takie jak cegły, pustaki, bloczki. Najpopularniejsze są te z ceramiki (najczęściej poryzowanej, również z ociepleniem z wełny mineralnej), betonu komórkowego, silikatów oraz keramzytobetonu.
Niewielki, choć rosnący procent, stanowią domy szkieletowe wznoszone w konstrukcji drewnianej, z bali, z prefabrykatów, np. kształtek styropianowych z wypełnieniem betonem. Przy wykonywaniu stropów stosowane są także znane od lat rozwiązania (monolityczne, gęstożebrowe). Pojawiają się nowości, np. prefabrykowane stropy zbrojone z betonu komórkowego (wchodzące w skład systemu budowy w technologii ścian jednowarstwowych), stropy gęstożebrowe z belkami z betonu sprężonego czy wersje panelowe ze strunobetonu. W przypadku wersji prefabrykowanych, przed podjęciem decyzji warto sprawdzić ich dostępność w danej okolicy oraz to, czy dźwig - potrzebny do transportu i montażu ciężkich elementów - b...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze