Solidne podstawy
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
9-16 minut
Tradycyjny, najbardziej rozpowszechniony sposób fundamentowania polega na wykonaniu ław i ścian fundamentowych. Jednak na popularności coraz bardziej zyskują płyty fundamentowe. Bowiem takie posadowienie można wykonać nawet na niestabilnych gruntach, prace przebiegają szybciej, a ryzyko powstania mostków cieplnych zostaje ograniczone do minimum.
Dom jednorodzinny może być oparty na ławie fundamentowej albo płycie. Pierwszy wariant jest świetnie znany ekipom budowlanym i nieco tańszy, ale możliwy do realizacji tylko wtedy, gdy grunt na działce jest stabilny i nośny (zwarte skały, żwir, piasek itd.). Gdy warunki gruntowe są trudne, zalecane jest wykonanie płyty fundamentowej.
Ta technologia jest też szybsza w realizacji. Niezależnie od wybranego sposobu, pod fundamentem można zainstalować gruntowy wymiennik ciepła, który zwiększa efektywność energetyczną wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Ławy fundamentowe
To tradycyjny, najpopularniejszy sposób na wykonanie fundamentów. Ławy fundamentowe to poziome belki z żelbetu, umiejscowione pod ścianami nośnym budynku, czyli zewnętrznymi i niektórymi wewnętrznymi (np. stanowiącymi oparcie belek stropowych).
Określenie parametrów ław, takich jak wymiary, rodzaj betonu i stali, a także głębokość posadowienia budynku, to zadanie dla konstruktora, który musi uwzględnić m.in. nośność ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze