Ciepłe i bezpieczne poddasze
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
17-22 minuty
Większość domów jednorodzinnych w Polsce ma strome dachy, a pod nimi użytkowe poddasza. Materiałem konstrukcyjnym więźby, czyli nośnego szkieletu dachu, jest prawie zawsze drewno. Ma ono wiele zalet, ale też zasadniczą wadę - jest palne. To z kolei oznacza, że na poddaszu mieszkalnym wymaga bardzo dobrego zabezpieczenia przed ogniem. Na szczęście płyty g-k i wełna mineralna to materiały niepalne, o dużej odporności na działanie ognia i wysoką temperaturę.
Izolacja dachu ma za zadanie nie tylko zapobiegać stratom ciepła. Jest też bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Właściwie wykonana zabezpiecza bowiem więźbę przed niszczącym działaniem ognia i uniemożliwia rozprzestrzenienie się pożaru. To bardzo ważne, bo przecież jest to kwestia zdrowia i życia domowników. Jednak bardzo często w małych obiektach, takich jak domy jednorodzinne, przepisy pożarowe są po prostu lekceważone, albo nawet projektantom i wykonawcom brakuje świadomości, że należałoby je zastosować. Również organy nadzoru budowlanego nie są zbyt restrykcyjne w ich egzekwowaniu.
Efekt może być bardzo groźny, na co wskazują też statystyki straży pożarnej. Bo chociaż od lat ogólna liczba pożarów w Polsce spada, to w domach jednorodzinnych rośnie. Pożar zaś jest zawsze zdarzeniem bardzo niebezpiecznym - zagraża życiu i zdrowiu domowników, a ponadto może spowodować ogromne szkody materialne. Nieraz ogień niszczy większość majątku całego życia.
Trudne przepisy
Wym...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze