Prawidłowa izolacja domu energooszczędnego
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
4-5 minut
Nowo wznoszone budynki, z prawidłowo zaprojektowaną i wykonaną termoizolacją ze styropianu, często już można klasyfikować jako budynki energooszczędne. Sprzyja temu między innymi coraz większa świadomość użytkowników w zakresie korzyści finansowych z inwestowania w wysokiej jakości ocieplenie wszystkich przegród budynku.
Istotną rolę odgrywają tu również wymagania przepisów, zawartych w tzw. warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od 2014 roku obniżany jest sukcesywnie minimalny poziom współczynnika przenikania ciepła. Aktualnie obowiązują współczynniki: 0,20 W/(m2·K) dla dla ścian zewnętrznych i 0,15 W/(m2·K) dla dachów, stropodachów i stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami.
Niezbędny komfort cieplny i wynikające z tego korzyści finansowe, można uzyskać także w przypadku budynków już istniejących. W tym celu należy poddać je termomodernizacji, ocieplając lub docieplając wszystkie przegrody budynku, tj. ściany zewnętrzne, dach lub stropodach, a także w miarę możliwości ściany fundamentowe.
Przyspieszeniu decyzji o termomodernizacji sprzyja obecnie rządowy projekt „Czyste powietrze”, którego podstawą jest wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowe. Jednak aby wymiana pieca była optymalna i przyniosła wymierne korzyści,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze