Powstrzymać ucieczkę ciepła

Przez ściany, dach, czy podłogę powinno uciekać jak najmniej cennego ciepła. Żeby to osiągnąć używa się różnych materiałów termoizolacyjnych, ale zdecydowanie najpopularniejsze są dwa - styropian i wełna mineralna. Trzeba przy tym wiedzieć, że wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, taki dobrze izolowany dom jest również mniej podatny na nadmierne nagrzewanie się latem.
Według obowiązujących przepisów w nowych domach wartość współczynnika przenikania ciepła U ścian zewnętrznych może wynosić maksymalnie 0,20 W/(m²·K), podłóg na gruncie - 0,25, stropu nad nieogrzewaną piwnicą - 0,3, a dachu, stropodachu i stropu pod nieogrzewanym poddaszem - 0,15. Jednak warto wiedzieć, że te wymogi dotyczą jedynie pomieszczeń w których utrzymywana jest temperatura przynajmniej 16°C. Jeżeli jest niższa, przepisy są łagodniejsze. Na przykład, jeżeli projekt przewiduje w garażu temperaturę poniżej +8°C to wystarczający jest współczynnik U = 0,9. Natomiast w przypadku ścian nieizolowanej piwnicy w ogóle nie ma wymagań.
Współczynnik przenikania ciepła U określa izolacyjność termiczną, czyli ciepłochronność przegrody o określonej konstrukcji i grubości. Im mniejsza jest wartość U, tym przegroda ma lepszą izolacyjność i lepiej chroni przed ucieczką ciepła.
O wartości współczynnika przenikania ciepła przegrody decyduje jej budowa - to z jakich materiałów wykonane są jej po...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
