Projektowanie poddaszy użytkowych w budownictwie mieszkaniowym
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
4-5 minut
Zabezpieczać czy nie zabezpieczać ogniowo? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w § 219 ust. 2 Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na pewno trzeba jednak wiedzieć, jak je zabezpieczać.
Na rynku polskim najbardziej powszechną zabudowę jednorodzinną stanowią budynki parterowe z poddaszem użytkowym. Inwestorzy indywidualni wybierają je, ponieważ są najbardziej ekonomiczne w zakresie zagospodarowania dwóch kondygnacji - parterowej oraz poddasza z przeznaczeniem na cele użytkowe, opartego głównie na konstrukcji drewnianej. Materiał ten - oprócz niezaprzeczalnego waloru prostoty obróbki ma podstawową wadę - jest bowiem całkowicie palny i należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed ogniem.
PRZEPIS NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ
Krajowe ustawodawstwo jednoznacznie reguluje te wymagania poprzez zapisy w § 219 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Paragraf ten w dziale VI Bezpieczeństwa pożarowego i rozdziale nr 2: Odporność pożarowa budynków brzmi następująco: § 219 ust. 2 W budynkach ZL III*, ZL IV** i ZL V*** poddasze użytkowe przeznaczone na cele mieszkalne lub bi...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze