Ciepłe, szczelne i z napędem
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
9-16 minut
Brama garażowa to duży i rzucający się w oczy element frontu domu. Musi jednak nie tylko dobrze wyglądać, ale również być wygodna w obsłudze oraz skutecznie chronić przed nadmierną ucieczką ciepła, przewiewaniem czy wnikaniem wody.
Rodzaj bramy dobiera się do wielkości garażu i jego usytuowania względem domu, kształtu i wielkości podjazdu, wjazdu na działkę i innych jej elementów, liczby parkujących w nim aut oraz częstotliwości korzystania z niego. Tam, gdzie wjazd jest po łuku, krótki i wąski - najlepiej sprawdzą się bramy, które przy otwieraniu nie zajmują wiele miejsca. Najwygodniejsze będzie zastosowanie modeli rolowanych i segmentowych.
Bramy rolowane chowają się do skrzynki osadzonej przed otworem garażowym (montaż zewnętrzny) bądź za nim (wewnętrzny). Wykonane są z wąskich, kilkucentymetrowych lameli (stalowych, aluminiowych), połączonych przegubowo na całej długości ramy. Mogą być wypełnione pianką poliuretanową. Do montażu potrzeba odpowiedniej ilości miejsca na kasetę - nadproże musi mieć 30-35 cm wysokości. Kaseta może być też zamocowana od spodu nadproża, ale wtedy zmniejszy wysokość wjazdu. Alternatywą jest zamocowanie mechanizmu na zewnątrz garażu, nad otworem wjazdowym.
Ruch skrzydła bramy seg...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze