Najcieplejszy wariant ceramiki
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
9-16 minut
Tradycyjne pustaki ceramiczne coraz bardziej ustępują pola swojej nowocześniejszej odmianie, czyli tzw. ceramice poryzowanej. Dlaczego tak się dzieje? Te drugie są nieco mniej wytrzymałe, ale za to znacznie cieplejsze od wyrobów tradycyjnych. Pustaki poryzowane są też lżejsze i większe, a więc muruje się z nich szybciej i łatwiej.
Na początek ustalmy, jakie cechy powinien mieć dobry materiał murowy. Po pierwsze, musi być wytrzymały, bo wykonana z niego ściana nośna jest elementem konstrukcyjnym budynku i ma bezpiecznie przenieść na fundament występujące w nim obciążenia. Po drugie, i dziś jest to parametr chyba najistotniejszy, ściana ma chronić (czyli izolować) od zimna oraz od upału. Jak solidna powinna być ta ochrona, stanowią przepisy prawa. Zgodnie z nim, współczynnik przenikania ciepła U, opisujący jak intensywnie ucieka ono przez przegrodę, nie może być dla ściany zewnętrznej wyższy niż 0,20 W/(m2·K). To wymogi w zasadzie nie do spełnienia w przypadku najstarszych materiałów budowlanych, stosowanych w technologiach murowanych - dość powiedzieć, że mur z pełnej cegły, żeby osiągnąć współczynnik U na takim poziomie, musiałby mieć 4 m grubości!
Po trzecie, ściany mają ograniczać przenikanie hałasu. Ten parametr nie jest może zbyt istotny w domu na odludziu, ale obok trasy szybkiego ruchu czy linii kolejow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze