Najpopularniejsze bloczki na ściany
Vademecum Domu Energooszczędnego 2022
17-22 minuty
Z betonu komórkowego wytwarza się lekkie, ciepłe i stosunkowo duże bloczki do budowy ścian. Cenią je zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy. Ci pierwsi przede wszystkim za dobrą izolacyjność i umiarkowaną cenę, drudzy zaś za łatwość obróbki i szybkość wznoszenia murów. Nic więc dziwnego, że to właśnie beton komórkowy jest najczęściej wybieranym materiałem do wznoszenia ścian. Warto znać specyfi kę tego materiału, żeby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości, a za to uniknąć błędów.
Beton komórkowy to konstrukcyjny materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Produkowane z niego elementy murowe wprowadzane są do obrotu i stosowania w oparciu o zharmonizowaną normę PN-EN 771-4 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”. Norma ta obejmuje beton komórkowy o gęstości od 300 do 1000 kg/m3. Zakres średniej klasy wytrzymałości na ściskanie dla elementów murowych wynosi od 1,5 do 5 MPa. Zarówno klasy gęstości, jak i wytrzymałości na ściskanie, określone są w załączniku krajowym ww. normy. Wg normy europejskiej EN 771-4 produkowane i wprowadzane do obrotu są również elementy murowe w innych krajach europejskich.
Ciepłe ściany
Z punktu widzenia inwestora, jedną z ważniejszych właściwości betonu komórkowego jest bardzo dobra izolacyjność termiczna. Cecha ta pozwala budować ciepłe ściany w jednej warstwie - bez konieczności ocieplenia muru styropianem albo wełną mineralną. Taka technologia budowy rozpowszechnio...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze