Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Te szafki żyją!
Szafki w kuchni wykorzystuje się na okrągło. To ważne, aby ich otwieranie i zamykanie było komfortowe i funkcjonalne. Z pomocą przychodzą technologie ruchu firmy Blum.
ALUPLAST SMART-SLIDE ze Złotym Medalem Targów BUDMA 2020
Drzwi przesuwne SMART-SLIDE to najnowsze rozwiązanie w segmencie przesuwnych drzwi tarasowych. Cechują je przede wszystkim doskonałe właściwości techniczne oraz komfort ich obsługi, co stanowi atrakcyjną alternatywę dla często stosowanych dotychczas drzwi typu PSK/PATIO.
Pompa ciepła VESTA - nowość w ofercie SAS
Pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i komfortowego w użytkowaniu źródła ciepła, które będzie dodatkowo ekonomiczne w eksploatacji. Wkrótce na rynku urządzeń grzewczych pojawi się nowość firmy SAS - pompa ciepła Vesta, pracująca w systemie powietrze-woda.
HOMEKONCEPT 32 - atrakcyjny dom parterowy w nowoczesnej stylistyce
HomeKONCEPT 32 - powierzchnia użytkowa 129,6 + garaż 24,1 m2 to projekt przyciągający uwagę nowoczesną stylistyką oraz bardzo komfortowymi wnętrzami.

Projekty domów

HomeKONCEPT 73
Projekt HomeKONCEPT 73 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w balsamowcach 2
Projekt Dom w balsamowcach 2 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w przebiśniegach 11 (G2)
Projekt Dom w przebiśniegach 11 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Arystoteles
Projekt Arystoteles pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Współczesna gierkowska kostka
Anna i Radek postawili budynek w kształcie kostki, bo żadna inna bryła nie pogodziłaby tak znakomicie ograniczeń formalnych i środowiskowych na niedużej działce z ich własnymi potrzebami i marzeniami dotyczącymi jednorodzinnego budynku.
Man icon Lilianna Jampolska
Jak śmigło samolotu
Pilotowi, mieszkającemu w sąsiedztwie tego domu, jego rozłożysta trójramienna bryła skojarzyła się ze śmigłem samolotu. Teraz właściciele i wtajemniczeni sąsiedzi chętnie posługują się tym żartobliwym określeniem, bo rzeczywiście celnie opisuje ono niesztampowy kształt budynku. Jednak podczas projektowania właściciele i architekt mieli odmienne intencje.
Man icon Lilianna Jampolska
Osłony przeciwsłoneczne
Zewnętrzne okiennice, rolety, żaluzje, markizy i markizolety traktuje się obecnie jako niezbędny element wyposażenia domu. Walory użytkowe posiadanych wersji przedstawili nasi Czytelnicy.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, okiennice użytkuje od 2003 r.
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 219 m2. Okiennice: pełne, z mahoniu; dwuskrzydłowe, tylko przy oknie tarasowym - łamane. Okucia stalowe z blokadą przeciwwiatrową i zamykaniem drążkowym. Sterowanie - ręczne, przy okiennicy tarasowej mechanizm z korbą.
Man icon Lilianna Jampolska
Irena i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, podtynkowe rolety użytkują od 2010 r.
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 158 m2. Rolety zewnętrzne: podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerz z aluminiowych 40 mm lameli, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - 6 cm. Skrzynki ze stali ocynkowanej o wysokości 20 cm, kwadratowe. Klapa rewizyjna u dołu skrzynki. Sterowanie - ręczne, zwijaczem uchylnym z linką, przy rolecie balkonowej nawijarką z korbą, przy oknie tarasowym elektryczne (przewodowe), łącznikiem na ścianie. Osobne sterowanie każdą roletą.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, zewnętrzne żaluzje fasadowe użytkuje od 2016 r.
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 260 m2 Zewnętrzne żaluzje fasadowe: z aluminium. Lamele 80 mm, w kształcie litery C, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej o grubości 0,42 mm. Zamiast prowadnic zastosowano linki ze stali nierdzewnej. Kaseta kwadratowa z aluminium, wystająca 4 cm z czoła elewacji. Sterowanie - elektryczne silniki rurowe, połączone przewodami z przyciskami klawiszowymi na ścianie.
Man icon Lilianna Jampolska
Sauny
Korzystanie z sauny oznacza zdrowotne kąpiele w ogrzanym powietrzu. Dzięki nim można zahartować organizm, oczyścić go z toksyn i stresu, rozluźnić mięśnie, a przy okazji wypocząć. Głównie z tych powodów nasi Czytelnicy urządzili ją u siebie.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, korzystają z sauny suchej od 2002 r.
Parametry domu: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, 160 m2. Parametry sauny: tradycyjna, dla 2-4 osób; wykonana na wymiar; ściany i sufit ze świerka skandynawskiego, drzwi z barwionego szkła hartowanego, ławy i zagłówki z osiki. Wyposażenie - standardowe oraz głośniki odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, ze sterowaniem na piecu. Zasilanie - 3 fazy (400 V). Lokalizacja: na poddaszu, w łazience z prysznicem.
Man icon Lilianna Jampolska
Joanna i Adam - Czytelnicy Budujemy Dom, korzystają z sauny fińskiej od 2010 r.
Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 184 m2. Parametry sauny: wykonana na wymiar dla 3 lub 4 osób; z drewna cedrowego. Wyposażenie - drzwi z przyciemnionego szkła hartowanego, 2 leżanki, lampy LED, termometr, higrometr, klepsydra, wiadro, łycha do wody. Piec - jednofunkcyjny o mocy 5 kW, z regulacją manualną. Zasilanie elektryczne - 3 fazy (400 V). Lokalizacja: przy głównej sypialni (w łazience o powierzchni 12 m2).
Man icon Lilianna Jampolska
Marta i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, korzystają z sauny fińskiej od 2012 r.
Parametry domu: drewniany w konstrukcji sumikowo-łątkowej, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia początkowo 120 m2, dobudowano 60 m2, w tym salon kąpielowy z sauną zajmuje 16 m2. Parametry sauny: tradycyjna, wykonana na zmówienie, wymiary: 200 x 150 x 215 cm (ok. 3 m2); ściany i sufit ze świerku skandynawskiego, drzwi i frontowa ściana z barwionego hartowanego szkła o grubości 8 mm, posadzka z terakoty, na niej drewniane kratki. Wyposażenie - ławy i zagłówki z drewna osikowego, termometr, higrometr, cebrzyk z łychą, klepsydra, lampy. Piec - o mocy 6 kW, z tzw. zimną obudową i regulacją wewnętrzną; kamienie bazaltowe oraz rynienka na olejki eteryczne. Zasilanie - 3 fazy (400 V). Wentylacja - grawitacyjna. Lokalizacja: na parterze, przy małżeńskiej sypialni.
Man icon Lilianna Jampolska
Baza i przegrody
Na etapie planowania stanu surowego domu zapadają kluczowe decyzje - odnośnie sposobu wykonania najważniejszych przegród poziomych i pionowych, czyli fundamentów, stropów, ścian i dachu. Od właściwych wyborów zależy późniejszy komfort mieszkania.
Man icon Norbert Skupiński
Nieefektowne, ale bardzo ważne
Instalacje nie wzbudzają u większości inwestorów przyspieszonego bicia serca. Co więcej mało kto w ogóle o nich myśli na etapie planowania, czy nawet początków budowy. Jednak niesłusznie, bo to w dużej mierze od nich zależy zarówno komfort mieszkania, jak i koszty eksploatacji. Zaś same wydatki na tym etapie budowy mogą różnić się o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pompy ciepła, a modernizacje istniejących kotłowni
Od wielu lat dla domów jednorodzinnych inwestorzy poszukują ekonomicznych i ekologicznych źródeł ciepła, które zapewnią niezbędny komfort termiczny oraz ciepłą wodę użytkową. Są to dwa nieodzowne parametry dla naszego komfortu bytowego, będące produktem ubocznym procesu spalania paliw, a co za tym idzie emisji gazów do atmosfery.
Najbardziej kreatywny etap budowy
Po ułożeniu wszystkich niezbędnych instalacji i wstawieniu okien przychodzi czas na prace wykończeniowe, wymagające przemyślanych decyzji i fachowego wykonania. A zaraz po nich zaczyna się najprzyjemniejszy, i niestety najdroższy, etap - urządzanie wnętrz. Chociaż coraz liczniejsza grupa osób korzysta z usług projektantów,, to nadal większość samodzielnie próbuje zaaranżować domową przestrzeń. W każdym przypadku wynik zależy od wyczucia smaku i zasobności portfela inwestorów.
Man icon Joanna Dąbrowska
Bezpieczna i wygodna siedziba dla seniora
Nasze społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się na świecie. Obecnie seniorzy, definiowani jako osoby powyżej 60. roku życia (Ustawa o osobach starszych), stanowią 25% społeczeństwa, a w roku 2030 będzie to 30%. Polska nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o obserwowany proces starzenia się społeczeństwa, choć wyróżnia się tempem tego zjawiska. Jakie są przyczyny takiego rozwoju demograficznego i w jaki sposób sobie z nimi radzić, organizując komfortową oazę na jesień życia?
Man icon Agnieszka Cieśla
Energooszczędny, czyli jaki?
Energooszczędność daje się stopniować. Zwykle mianem energooszczędnego określa się dom potrzebujący jej mniej, niż wybudowany zgodnie z obligatoryjnymi, obowiązującymi w danym momencie wszystkich, przepisami. Co oczywiste, nasz budynek może być od takiego standardowego lepszy o kilkanaście albo o kilkadziesiąt procent. Dlatego przede wszystkim musimy przemyśleć, co chcemy osiągnąć.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Co może dom inteligentny?
Zdecydować się na system inteligentnego budynku czy nie? - to nowy dylemat, który staje przed inwestorami przymierzającymi się do budowy. Żeby rozstrzygnąć tę kwestię, wyjaśnimy co to takiego ten smart dom, czyli kiedy budynek jest inteligentny. W co trzeba go wyposażyć i jak to działa. I wreszcie co my, inwestorzy, będziemy z tego mieli.
Man icon Janusz Werner
Dom dopasowany do potrzeb
Inteligentne domy umożliwiają sterowanie swoimi funkcjami na odległość, dopasowują się do stylu życia i potrzeb domowników. Dlatego trend Smart Home jest coraz popularniejszy i coraz lepiej widoczny we współczesnym budownictwie. Co dokładnie otrzymuje użytkownik inteligentnego domu?
DOM - bezpieczny, inteligentny... po prostu: SMART
Coraz więcej osób decyduje się na montaż inteligentnego systemu, który umożliwia sterowanie automatyką budynkową. Zazwyczaj jest to zwykle dość kosztowne przedsięwzięcie. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wykorzystanie w tym celu instalacji alarmowej bazującej na nowoczesnej centrali. W ten sposób nie tylko zadbasz o bezpieczeństwo, lecz także - z wykorzystaniem „rozwiązań inteligentnych” - zatroszczysz się o komfort domowników.
Podstawa bez poprawek
Fundament to podstawa każdego budynku, zatem musi być trwały i solidny. Chociaż w ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się płyty fundamentowe, większość inwestorów decyduje się na tradycyjny sposób posadowienia - ławy i ściany fundamentowe. Mimo że technologia ta jest świetnie znana wykonawcom, podczas wykonywania bazy budynku nierzadko popełniane są błędy, które na tę trwałość mogą negatywnie wpływać.
Man icon Norbert Skupiński
Najpopularniejsze rozwiązania
Doboru technologii i materiałów na ściany i stropy inwestor musi dokonać wspólnie z architektem na długo przed rozpoczęciem budowy. Wpłynie to nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort użytkowania domu, ale także na czas realizacji i koszty inwestycji. Przemyślane wybory to jednak nie wszystko. Równie ważne jest solidne wykonawstwo, bez błędów, które mogłyby zniweczyć starania zoptymalizowania całego procesu budowy.
Man icon Joanna Dąbrowska
POLSKA CERAMIKA CIENIA - siła ognia stuletniego pieca w Twoim domu i ogrodzie - cegielnia z tradycjami
Firma Polska Ceramika Cienia to cegielnia z ponad 100-letnią tradycją. Nasze produkty to najwyższej jakości ceramika budowlana wypalana z precyzją tradycyjnymi metodami, trwalsza od skały.
Woda i ścieki bez kłopotu
Bez źródła wody i odprowadzenia ścieków po prostu nie da się żyć. Można je zapewnić na wiele sposobów, ale zwykle tylko niektóre są dostępne na naszej działce. Który wybrać? I co zrobić, jeżeli np. konieczne będzie uzdatnianie? Przed początkującym inwestorem staje mnóstwo takich pytań.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Przydomowa oczyszczalnia ścieków (POŚ) jako niezawodny ekosystem ogrodowy
Komfort, dzięki posiadaniu oczyszczalni bezzapachowej i dodatkowo opróżnianej co pięć lat można jeszcze uzupełnić o rozwiązanie, które wykorzystuje oczyszczone ścieki do nawadniania ogrodu.
Ładny i praktyczny
Osprzęt elektroinstalacyjny niezmiennie oferowany jest jako gniazda i łączniki o prostej formie, pasujące do każdego wnętrza. Jednak możemy też kupić nowoczesne produkty w stylu loftowym albo retro - przykuwające uwagę ciekawym wyglądem.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciepło na miarę potrzeb i możliwości
Dobrze dobrane ogrzewanie musi być w pierwszym rzędzie dopasowane do budynku. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka moc jest źródłem problemów. Ponadto zasadniczym ograniczeniem jest dostępność paliw na danym terenie oraz to, ile czasu i wysiłku jesteśmy gotowi przeznaczyć na obsługę.
Man icon Jarosław Antkiewicz
EcoNordic WH4 - pompa ciepła CO2 bez zewnętrznej jednostki
Wyobraźmy sobie pompę ciepła z rekuperatorem bez zewnętrznej jednostki, cichą jak lodówka i tak kompaktową, że kotłownię można zamienić na pralnię, a koszty na ogrzewanie domu i wody oraz wentylację wynoszą ok. 150 zł/miesiąc. Brzmi za dobrze, by było prawdziwe? Tak jak kiedyś wizjonerskie technologie przyszłości w postaci samolotów czy internetu były owiane podejrzliwością, a dziś stały się chlebem powszednim. Nasza nowoczesna pompa ciepła wykorzystuje niezwykle efektywnie właściwości gazu CO2, co umożliwiło zmieścić ją do małej „szafy” (60 × 60 × 60 cm), której wydajność jest prawie 2 razy większa od urządzeń używających F gazy.
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła
Jedną z najważniejszych decyzji, które należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u. Warto wtedy wybrać urządzenie, które wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii (OZE) i przy niskich kosztach ogrzewania zapewni wysoki komfort użytkowania przez długie lata.
Chłodzenie i ogrzewanie w jednym - maty kapilarne i pompy ciepła
Wodne ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe, oparte na matach kapilarnych BeKa oraz pompach ciepła WATERKOTTE ma znacznie więcej korzyści w porównaniu z tradycyjnym systemem opartym na kotle spalinowym, grzejnikach lub nad tradycyjną „podłogówką”. System jest energooszczędny dzięki stałej, niskiej temperaturze zasilania, która nie przekracza 30ºC. Oprócz funkcji ogrzewania w zimie i wytwarzania ciepłej wody użytkowej przez cały rok, system ma również moduł chłodzący, pełniący funkcję klimatyzatora podczas fal upałów.
Na miarę domu
Oferowane obecnie okna mocno odbiegają od tych sprzed kilkunastu lat - mają lepsze parametry izolacyjne, nowocześniejsze wzornictwo i rozwiązania zapewniające wygodne użytkowanie. Modele fasadowe nieco różnią się sposobem otwierania i montażu od coraz popularniejszych wersji połaciowych, umieszczanych w płaszczyźnie dachu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Soudal Window System, czyli inwestycja, która się opłaca
Soudal Window System to innowacyjne rozwiązanie, które zapewni najwyższą efektywność pod kątem energooszczędności i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Antywłamaniowa stolarka + elektronika
Jak zatrzymać, albo jeszcze lepiej - w ogóle zniechęcić włamywaczy? Najlepsze efekty daje łączenie zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych. Te pierwsze to antywłamaniowe drzwi, okna, rolety, brama garażowa. Zabezpieczeniem elektronicznym jest alarm, coraz częściej włączany w system domu inteligentnego.
Man icon Janusz Werner
Wizytówka posesji
Otaczający posesję płot nie tylko wyznacza jej teren, broniąc dostępu przypadkowym osobom i nieproszonym gościom, ale także zapewnia intymność. Jeśli znajduje się przy ulicy, chroni także przed kurzem i dochodzącym z zewnątrz hałasem. Dobrze jeśli ogrodzenie współgra z charakterem domu i otoczenia, jest trwałe, solidne, ładne i nie wymaga zbyt często konserwacji.
Man icon Tomasz Wojciuk
Trakty piesze i podjazdy
Najbardziej rozpowszechniona kostka brukowa, tanie kruszywo, a może oryginalny bruk drewniany? Podjazd do garażu i trakty piesze wokół domu można wykonać na wiele sposobów. Wybór zależy od tego, ile czasu możemy przeznaczyć na prace budowlane i jak dużym budżetem dysponujemy.
Man icon Norbert Skupiński
A może drewniany?
Przez całe stulecia w Polsce budowano głównie domy drewniane. Po drugiej wojnie światowej zmieniło się to tak mocno, że dziś budynki z drewna wznoszone są bardzo rzadko. Czy w kraju z tak bogatą tradycją architektury drewnianej jak nasza, ta tendencja może się znowu odwrócić?
Man icon Janusz Werner
Fotowoltaika - kiedy to się zwróci?
Można powiedzieć, że od niedawna wręcz lawinowo rośnie zainteresowanie instalacjami PV. Złożyło się na to głównie uruchomienie programu „Mój Prąd” oraz zapowiedzi podwyżek cen. Jednak na ile taki system jest opłacalny? I jaki wpływ na rachunek ekonomiczny ma system dotacji?
Man icon Jarosław Antkiewicz
W strefie okapu
Podczas zakupu rynien inwestorzy często całą uwagę skupiają na materiale, z jakiego mają być wykonane, zapominając o ich dopasowaniu do elewacji oraz o tym, że skuteczność systemu odprowadzania deszczówki w głównej mierze zależy od właściwego dobrania przekroju poszczególnych elementów i prawidłowego montażu. Z instalacją przeciwoblodzeniową jest nieco łatwiej - wybór jest prostszy, a jej założenie zazwyczaj nie sprawia kłopotów.
Man icon Norbert Skupiński
Ile kosztuje pokrycie dachu?
Wymiana pokrycia dachu to jedna z tych potrzeb inwestycyjnych, które właściciele starszych domów zgłaszają najczęściej. Powodów takiej operacji może być wiele: stara blacha przerdzewiała, dachówki poluzowały się i połamały, deszcz zalewa strych. Nawet gdy dach jest szczelny, inwestor może chcieć wymienić go na ładniejszy, albo nie gorszy niż u sąsiada. Dla ciekawych, ile to będzie kosztować, mamy wyceny pokrycia dwóch dachów, dwu- i czterospadowego. Oba są typowe dla domów wznoszonych w drugiej połowie ubiegłego wieku.
Man icon Janusz Werner
Śruby a rdza - jak ustrzec się przed korozją pokrycia dachowego?
Na rynku budowlanym możemy znaleźć różnego rodzaju elementy stalowe związane z konstrukcją dachową. Część z nich różni się jedynie ceną i mogłoby się wydawać, że na tym koniec porównań. Jednak jeśli przypatrzymy się bliżej tym wyrobom, możemy zauważyć różnicę nie tylko w samej konstrukcji np. wsporników, ale także w strukturze powierzchni zabezpieczającej przed korozją.
Odpływ liniowy zamiast brodzika
Prysznic z odpływem liniowym ma nowoczesny, minimalistyczny wygląd, ale jest też praktyczny i bezpieczny. To funkcjonalne rozwiązanie sprawdzi się w większości łazienek pod warunkiem, że rynienka zbierająca wodę zostanie właściwie zamontowana, a podłoga w obrębie natrysku fachowo zaizolowana i wykonana z odpowiednim spadkiem.
Man icon Tomasz Wojciuk
Kuchnia doskonała
Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, w którym spędzamy na dodatek bardzo dużo czasu. Dlatego powinna zostać w przemyślany sposób zaaranżowana i wyposażona zarówno w funkcjonalne szafki i szuflady, jak i nowoczesny sprzęt AGD. Podpowiadamy z jakich rozwiązań najlepiej skorzystać, aby codzienne przygotowywanie posiłków nie było dla nas przykrym obowiązkiem, tylko stało się przyjemnością.
Man icon Tomasz Wojciuk
Przyjemne i szybkie odkurzanie
Odkurzacz centralny pozwala łatwo utrzymać dom lub mieszkanie w nienagannej czystości. Ma on w zasadzie same zalety: jest cichy, wygodny w użyciu, przyjazny dla alergików i błyskawicznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Jedyną zewnętrzną oznaką takiego systemu są wbudowane w ściany gniazda ssące. Ich panele maskujące można jednak bez problemu dopasować do charakteru i kolorystyki pomieszczeń.
Man icon Tomasz Wojciuk
HUSKY AUTOMATIC - odkurzacze centralne z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji
Marka Husky to światowy lider w branży odkurzaczy centralnych. Jego wieloletnie doświadczenie skutkuje nowoczesną linią odkurzaczy HUSKY AUTOMATIC z automatycznym odprowadzeniem zanieczyszczeń do kanalizacji.
Ściany z efektem wow!
Białe, szare, a może kolorowe? We wszystkich pomieszczeniach takie same, czy może w salonie i w sypialni bardziej dekoracyjne... Pytań dotyczących stylu wykończenia ścian w nowym domu jest wiele, możliwości jeszcze więcej. Przestawiamy 5 najpopularniejszych propozycji.
Man icon Joanna Dąbrowska
Kolejność prac przy urządzaniu ogrodu
Zaplanowanie ogrodu krok po kroku pozwoli uniknąć problemów, ograniczyć ewentualne straty, np. w zieleni, i tym samym obniżyć koszty jego założenia. Wbrew pozorom, harmonogram prac ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza że nie trudno o poważne błędy.
Man icon Michał Mazik
Na skarpie, z wgłębnikiem
Ogród Małgosi i Marcina rozciąga się na zboczu stromej skarpy, a jego płaski fragment - nad podziemnym garażem. Z powodu tych specyficznych warunków środowiskowych, właściciele poprosili o pomoc w jego zaaranżowaniu architekt krajobrazu, z którą „podkręcili” wygląd przydomowej przestrzeni.
Man icon Lilianna Jampolska
Wąska działka
Mam możliwość kupna działki o szerokości 17 m, która nie sąsiaduje z zabudowaniami. Chcę dom o szerokości 11,5 m, moje pytanie brzmi - czy mogę postawić go 1,5 m od granicy, ścianą bez okien i drzwi? A jak to jest z budowaniem domu na granicy działki?
Co zrobić z azbestem?
Odziedziczyłem kilkudziesięcioletni dom, który pokryty jest azbestem. Słyszałem, że materiał ten jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego chciałbym go jak najszybciej usunąć. W związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę to zrobić samodzielnie? Czy na takie prace mogę otrzymać jakieś dofinansowanie? Czym najlepiej zastąpić zdemontowany eternit?
Piec na pelet czy na groszek?
Przede mną wybór kotła do nowego domu. Ma być z podajnikiem, przede wszystkim myślałem o piecu na pelet. Jednak zastanawiam się czy nie lepiej będzie kupić podobny z podajnikiem, ale na węgiel. W nim chyba też można palić peletem? W takim razie zawsze będę mógł zmienić paliwo. Czy to dobry pomysł?
Jakie płytki do łazienki?
Jesteśmy z mężem na etapie planowania urządzenia łazienki w nowym domu. Niestety, mamy nieco odmienny gust. Mąż woli duże kafle lub surowy beton, bo podoba mu się styl loftowy. Ja wolę wnętrza o cieplejszym charakterze, np. bardzo przypadły mi do gustu modne obecnie płytki w marokańskie wzory oraz heksagonalne. Łazienka jest spora i ma kształt kwadratu, teoretycznie można w niej ułożyć elementy w dowolnym rozmiarze i wzorze. Jakie kafle wybrać i jak je połączyć, by całość stanowiła harmonijne wnętrze, spełniające oczekiwania moje i męża?