5 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed montażem pompy w modernizowanym domu
11-12/2024
9-16 minut
Czy pompa ciepła może skutecznie ogrzewać stary dom? Tak, jeżeli zostanie prawidłowo dobrana, a dom i jego instalacja grzewcza będą spełniać pewne warunki. O co więc trzeba zadbać?
1. JAKI JEST STANDARD OCIEPLENIA BUDYNKU?
Jeżeli myślimy o założeniu pompy, to najpierw powinniśmy sprawdzić jaki jest standard izolacji domu, którędy ucieka najwięcej ciepła oraz co można poprawić. Przy tym trzeba porównywać ponoszone koszty i osiągane efekty. Jeżeli np. ściany są już jakoś ocieplone, to zamiast zrywać starą izolację i układać grubszą warstwę nowej, więcej sensu może mieć wymiana okien albo docieplenie dachu.
Podstawowym celem pozostaje zaś zawsze zmniejszenie strat ciepła w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Za pomocą tej samej pompy ciepła, o mocy 10 kW, łatwiej ogrzać nawet 200 m2 dobrze ocieplonego domu, w którym straty wynoszą 50 W/m2, niż 100 m2 budynku, ale o stratach na poziomie 100 W/m2. Niby potrzeba ostatecznie tyle samo mocy, jednak w lepiej ocieplonym domu koszty ogrzewania będą wyraźnie niższe i nie będzie problemu z jego efektywnością w czasie mrozów.
2. Z GRZEJNIKAMI CZY Z PODŁOGÓWKĄ?
Chyba każdy słyszał, że pompy ciepła lepiej pracują z podłogówką,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze