Na ogrodowe ścieżki i podjazdy
Po zakończeniu budowy, wykończeniu i urządzeniu wnętrz i postawieniu ogrodzenia, przychodzi pora na utwardzenie podwórka. Najlepiej zrobić to przed przeprowadzką, by po deszczu nie grzęznąć w kałużach i nie wnosić do domu kilogramów błota, a w okresie suszy ruch aut nie powodował wzbijania kłębów pyłu i kurzu. Dobrze jest od razu utwardzić opaski wokół budynku i garażu, podjazd oraz wszystkie ścieżki, również te prowadzące do placu zabaw, domku na narzędzia czy altany grillowej.
Najwygodniej do zaprojektowania ogrodowych nawierzchni podejść jak do prac związanych z kompleksową aranżacją ogrodu i powierzyć to architektowi krajobrazu. Wytyczy on przebieg chodników i traktów, a także wielkość i kształt podjazdu. Dobierze też materiały do ich wykończenia. Uwzględni gust i preferencje właścicieli, dostosuje całość do architektury i elewacji budynku oraz przyszłych nasadzeń i innych elementów ogrodowych. Połączenie wszystkich tych składowych w spójną kompozycję nie jest proste, bowiem różnorodność nawierzchni może przyprawić o zawrót głowy. Ponadto fachowiec wyznaczy przebieg instalacji elektrycznej do oświetlania ścieżek i innych fragmentów posesji, poza tym zaprojektuje - jeśli będzie konieczny - system odwadniający w warstwie podbudowy utwardzonych nawierzchni.
Jeżeli sami urządzamy ogród, możemy skorzystać z pomocy projektanta z firmy brukarskiej, który po wizji lokalnej i pomiarach sporządzi projekt - zawierający szkice oraz kosztorys całej usługi z wyliczen...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze