Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Nowość w ofercie systemów rynnowych SIBA - rynny w matowej odsłonie!
Odpowiadając na oczekiwania klientów firma Ruukki Polska wprowadza do oferty matowy system rynnowy, który wraz z matowymi materiałami dachowymi i elewacyjnymi podkreśli estetykę budynków. Oferta stalowych systemów rynnowych Siba Round została rozszerzona o nową, matową powłokę GreenCoat RWS Pro BT mat.
INTERIO - niewidzialna siła zamykania
Ponieważ chcemy mieć pewność, że żyjemy w bezpiecznym środowisku zarówno w naszym domu, jak i wokół niego, kontrola dostępu staje się w dzisiejszych czasach coraz ważniejszą kwestią. Jednym z filarów naszego spokoju jest zapewnienie bezpieczeństwa posesji. Aby mieć pewność, że nieupoważnione osoby nie mogą wejść do domu, większość bram wjazdowych jest zautomatyzowana. Jeśli jednak furtka dla pieszych pozostanie otwarta po Twoim przejściu, automatyka bramy wjazdowej będzie bezużyteczna - każdy będzie mógł wejść.
Nowy klimatyzator ścienny ROTENSO ELIS SILVER
Nowy klimatyzator ścienny Elis Silver Rotenso jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących urządzenia o nietuzinkowym designie. Srebrna obudowa i minimalistyczny, ponadczasowy panel frontowy o geometrycznym kształcie sprawiają, że doskonale komponuje się w modnych wnętrzach utrzymanych w szarej tonacji, w stylu loft, czy glamour.
Nowość HEATPEX - izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji ARIA ADURO
W ofercie polskiego producenta systemów wentylacyjnych, firmie HEATPEX pojawiło się ciekawe rozwiązanie związane z rozprowadzaniem powietrza do rekuperacji - HEATPEX ARIA ADURO. To system wykonany z materiału o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Służy do przesyłania dużych strumieni powietrza do i z rekuperatora. Został opracowany z myślą o rekuperacji w domach jednorodzinnych.

Projekty domów

Dom w kronselkach
Projekt Dom w kronselkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w aurorach 14
Projekt Dom w aurorach 14 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
HomeKONCEPT 97 B
Projekt HomeKONCEPT 97 B pracowni projektowej HomeKONCEPT
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Z miejscem na książki i obrazy
Właściciele żartobliwie mówią, że kupili większy dom, bo w poprzednim zabrakło przestrzeni na książki. Zamieszkali w budynku z pełnym piętrem, wśród zieleni, na ogrodzonym kameralnym osiedlu. Stworzyli tu bardzo wygodną siedzibę i wciąż ją ulepszają. Nie zamierzają się przeprowadzać.
Man icon Lilianna Jampolska
Wystylizowany przez właścicielkę
Projektanckiego bakcyla Małgosia połknęła w dzieciństwie, w domu rodziców. Szczególnie silnie tę pasję przejawiała, po zamieszkaniu we własnych czterech kątach.
Man icon Lilianna Jampolska
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Najważniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest ograniczenie strat ciepła w budynku do jedynie kilku procent, podczas gdy tradycyjny system grawitacyjny generuje ich aż 30-50% (w zależności od obiektu). O innych walorach takiej instalacji opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Kamil - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2014 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny; ściany trójwarstwowe; powierzchnia 197 m2. Instalacja ogrzewania - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka. Na oknach zaciemniające rolety wewnętrzne i zasłony. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, wykonanym z tworzywa sztucznego RecAir; wydajność 400 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory EC (RadiCal); automatyczny by-pass; system przeciwzamrożeniowy FPX sterowany elektronicznie; filtry G4. Lokalizacja - w garażu. Sterowanie - panel dotykowy, pilot, Wi-Fi. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Dom: pasywny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2; kubatura 450 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego typ energo grubości 36,5 cm i styropianu 20 cm (z grafitem). Ogrzewanie - elektryczne, w postaci przewodowej podłogówki i folii na podczerwień. Wentylacja mechaniczna: z krzyżowym wymiennikiem; wydajność 300 m3/h; automatyczny letni by-pass; filtry M5. Sterowanie - ścienny panel elektroniczny. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm. Glikolowy GWC - kolektor poziomy, 70 m. Lokalizacja - centrala wentylacyjna w ogrzewanej kotłowni.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Dom: energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 200 m2, kubatura 650 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego grubości 24 cm i styropianu 20 cm. Na największych oknach żaluzje fasadowe, na innych rolety wewnętrzne typu blackout. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; z letnim zewnętrznym by-passem; sprawność odzysku ciepła do 92%; wydajność 360 m3/h; filtry klasy F7; wentylatory EBM na prąd stały 230 V. Przewody wentylacyjne - płaskie 220 × 90 mm i 120 × 60 mm; okrągłe fi 200 mm i 100 mm. GWC - przeponowy, rura z PVC o średnicy 160 mm i długości 35 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Chłodne powietrze
Wielofunkcyjność instalacji klimatyzacyjnej skłania właścicieli domów jednorodzinnych do wykonania jej podczas budowy, bez czekania na fale afrykańskich upałów. Nasi Rozmówcy opowiedzieli o montażu, obsłudze i najprzydatniejszych funkcjach takiego systemu.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2011 r.
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 254 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o gr. 29 cm i styropianu o gr. 15 cm; dość duże okna z roletami wewnętrznymi; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja: na nasłonecznionej działce. Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna multisplit z 4 jednostkami wewnętrznymi oraz zestaw split. Liczne funkcje; inwerterowy napęd sprężarek; podwójne filtry przeciwkurzowe; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilotami. Lokalizacja - na parterze w salonie, na poddaszu w sypialniach.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkują od 2021 r.
Dom: parterowy z poddaszem i garażem, powierzchnia 196,80 m2. Ściany murowane, trójwarstwowe. Duże okna od strony południa, z zaciemniającymi zasłonami wewnętrznymi. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i automatycznym letnim by-passem. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce. Klimatyzacja: typu split; klimatyzator stacjonarny ze ścienną jednostką wewnętrzną; moc chłodzenia 6,2 kW; 7 biegów wentylatora; 3 tryby snu; funkcja osuszania powietrza; automatyczne żaluzje pionowe i poziome; funkcja samooczyszczania; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilotem, poprzez smartfon, Wi-Fi. Lokalizacja - na poddaszu, w holu przy klatce schodowej.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2019 r.
Dom: trzykondygnacyjny; powierzchnia części mieszkalnej 165 m2; w starej części domu ściany trójwarstwowe, w dobudowanej - dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 12 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, rolety zewnętrzne na trzyszybowych oknach. Lokalizacja: w pełnym słońcu. Klimatyzacja: typu split; 4 sztuki, każda o mocy chłodniczej 3,5 kW i grzewczej 3,8 kW; inwerterowy napęd sprężarki; filtr fotokatalityczny i antybakteryjny. Sterowanie - 4 pilotami. Lokalizacja - w pokojach na piętrze.
Man icon Lilianna Jampolska
Żeby było cicho
Hałas może być w domu prawdziwym utrapieniem. Niestety, zwykle zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy go doświadczymy. Bezustanny warkot aut przejeżdżających za oknem, odgłos wody spuszczanej w toalecie, stukanie w podłogę dochodzące z wyższej kondygnacji… Dźwięki, które w krótkiej perspektywie czasowej co najwyżej nas drażnią, w dłuższej stają się przyczyną problemów ze snem, koncentracją, zdrowiem. Dlatego tak ważna jest izolacyjność akustyczna przegród budowlanych!
Man icon Janusz Werner
Materiały akustyczne K-FLEX
Powszechnym problemem zakłócającym komfort akustyczny w budynkach, a w szczególności w lokalach mieszkaniowych, jest niewystarczająca izolacyjność akustyczna ścian oddzielających dwa sąsiednie pomieszczenia. W tym celu tworzone są przez firmę K-FLEX liczne rozwiązania mające ograniczyć przenikanie dźwięku przez przegrody i poprawić komfort akustyczny, również dla cienkich ścian z bloczków z betonu komórkowego o grubości 10 cm i 12 cm o niskiej izolacyjności akustycznej. Jedno z takich rozwiązań zostało zaprezentowane poniżej.
ARMACOMFORT - komfort akustyczny
Produkty ArmaComfort są bardzo skutecznymi i łatwymi w instalacji wyrobami do kontroli hałasu wydobywającego się z rur deszczowych i kanalizacyjnych. W porównaniu z tradycyjnymi produktami wielowarstwowymi, akustyczne materiały izolacyjne zapewniają większą redukcję hałasu przy cieńszych ściankach.
Prąd ze słońca
Ceny energii rosną, nikogo nie dziwi więc, że wielu właścicieli domów poszukuje sposobów na obniżenie rachunków. Jednym z nich jest wykorzystanie darmowej energii ze słońca. Dzięki panelom fotowoltaicznym można ją zamienić na prąd. W ostatnich latach zakupiły je i zamontowały setki tysięcy inwestorów. Czy po ostatnich zmianach w prawie fotowoltaika przestanie być opłacalna?
Man icon Norbert Skupiński
Elterm Strzelec - najprostsze ogrzewanie prądem
W każdej instalacji grzewczej warto mieć rezerwowe źródło ciepła, choćby na wypadek awarii tego podstawowego, albo jego niedostatecznej wydolności w czasie większych mrozów. A jeśli będzie ono w stanie działać zupełnie bezobsługowo, to stanie się doskonałym uzupełnieniem centralnego ogrzewania z kotłem na węgiel. Wszystkie te warunki doskonale spełnia dogrzewacz wody Strzelec.
Ochrona kabli w fotowoltaice - bezpieczeństwo i trwałość na lata!
Optymalny dobór okablowania jest niezbędny, aby instalacja elektryczna - np. fotowoltaiczna - pracowała wydajnie i bezpiecznie w perspektywie wielu lat. Niekiedy zapomina się jednak, że kable umieszczone na zewnątrz budynku są narażone na wiele negatywnych czynników. Wybór dodatkowego zabezpieczenia instalacji ogranicza ryzyko i chroni przed sporymi stratami.
Ogrzej dom dzięki instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, czego potrzebujesz
Korzystanie z instalacji fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularne. Zdecydowanie się na jej założenie z pewnością jest szansą na uniknięcie dużych rachunków za energię elektryczną.
Ciepłe zimą, chłodne latem
Termoizolacja ścian, podłóg i dachu to podstawa energooszczędnego budowania. Wpływa bezpośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie domu zimą i ewentualne chłodzenie latem. Odpowiednie wykonanie ocieplenia przegród zapewnia też komfortową temperaturę we wnętrzach zarówno przy siarczystych mrozach, jak i afrykańskich upałach.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dziś to już standard
Jeszcze kilka lat temu okna energooszczędne były rodzajem drogiej ciekawostki dla zwolenników budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Ale świat idzie do przodu, a prawo wymusza stosowanie w budownictwie coraz cieplejszych rozwiązań produktowych i projektowych. Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, okno pionowe ma mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 0,9 W/(m²·K). To tyle, ile do niedawna uznawano za umowną granicę dla okien energooszczędnych.
Man icon Janusz Werner
Jak za pomocą montażu obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Rosnące ceny energii i gazu to obecnie jedno z największych wyzwań dla inwestorów planujących budowę domu. Dlatego energooszczędne materiały i rozwiązania redukujące straty ciepła stają się koniecznością przy planowaniu budowy domu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze technologie nie zapewnią oczekiwanych efektów jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Tak jest w przypadku stolarki otworowej, która może generować nawet do 20% strat ciepła w domu. Z rozwiązaniem dla inwestorów przyszła firma Soudal, która kilka lat temu opracowała i wprowadziła na rynek Soudal Window System - innowacyjną technologię szczelnego montażu stolarki otworowej, która jest kluczowym rozwiązaniem dla podniesienia parametrów energooszczędności budynków.
Najważniejsze przegrody
Ze wszystkich materiałów ściennych dopuszczonych do obrotu da się postawić solidny dom. Co nie znaczy, że nie ma między nimi różnic. Warto je poznać, żeby świadomie wybrać budulec, z którego, w zależności od potrzeb inwestora, stawia się ścianę np. lepiej izolującą termicznie, albo akustycznie. Ze stropami jest podobnie, choć tu wybór zwykle należy do projektanta.
Man icon Janusz Werner
Ogrzewanie po nowemu
Wystarczyło kilka lat, żeby pompa ciepła z technicznej nowinki stała się w naszym kraju jednym z podstawowych urządzeń grzewczych. To zasługa modeli powietrze/ woda, rosnącej świadomości ekologicznej inwestorów, państwowych dopłat do zakupu tych urządzeń i instalacji fotowoltaicznych, a ostatnio efekt ogromnych podwyżek cen tradycyjnych nośników energii. W rezultacie sprzedaż pomp powietrznych wzrosła rok do roku blisko dwukrotnie, a przez 10 lat 50-krotnie!
Man icon Janusz Werner
Kompletne systemy z pompami ciepła Prima. Idealnie dopasowana moc w najwyższej klasie A+++
Ofertę sprawdzonych i nagradzanych pomp ciepła Galmet poszerzył właśnie o kompletne zestawy z powietrznymi pompami ciepła Prima.
John Guest Speedfit - prostota i uniwersalność
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
W zależności od zagrożenia
Instalacje alarmowe, które dawniej kojarzyły się z bankami albo okazałymi rezydencjami, są już praktycznie standardem w domach jednorodzinnych. Prosty, podstawowy system można kupić i zamontować już za kilka tys. zł. Oczywiście kwota może być wyższa, bo instalację alarmową zawsze projektuje się indywidualnie, dopasowując zabezpieczenia w zależności od poziomu zagrożenia.
Man icon Norbert Skupiński
Dom skrojony na miarę Twoich potrzeb - na co zwrócić uwagę przy planowaniu instalacji?
To, jaki system alarmowy zdecydujemy się zainstalować w domu, zależy od charakterystyki budynku i potrzeb jego użytkowników. Dostępne na rynku urządzenia różnią się ze względu na połączenie z centralą alarmową (przewodowe lub bezprzewodowe), sposób obsługi, funkcjonalność oraz kolorystykę. Korzystając z pomocy wykwalifikowanego instalatora z pewnością stworzymy perfekcyjny system ochrony.
Solidny szkielet pod pokryciem
Kształt i nachylenie dachu to jedna z najważniejszych cech każdego domu. Bynajmniej nie chodzi tylko o względy estetyczne, chociaż wpływ dachu na wygląd bryły budynku jest ogromny. Kształt i konstrukcja dachu ma bowiem zasadniczy wpływ na możliwość zagospodarowania poddasza, stopień komplikacji prac, a także koszt budowy.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Czas na wykończenie dachu
Wybór pokrycia dachu wzbudza ogromne emocje wśród inwestorów. Nie ma co się temu dziwić, bo przecież to decyzja o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał dom. Ponadto jest to bardzo duży wydatek - za materiały i robociznę trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mnogość dostępnych rozwiązań dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji. Dlatego naprawdę warto znać najważniejsze cechy poszczególnych materiałów i akcesoriów wykończeniowych. Dzięki temu unikniemy poważnych i kosztownych błędów.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Tańsze ogrzewanie gazem
Nowe kotły gazowe to niemal wyłącznie urządzenia kondensacyjne - bardziej oszczędne i bezpieczniejsze od tradycyjnych. Skąd bierze się ich przewaga i w jakich instalacjach centralnego ogrzewania pracują najlepiej?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jaki grzejnik do łazienki?
Grzejniki łazienkowe mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, mieć różną wielkość, moc grzewczą i kształt. Decydując się na konkretny model, warto kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale też estetyką, gdyż często stanowi on istotny element wystroju tego wnętrza.
Man icon Tomasz Wojciuk
Elektryczne systemy grzewcze - kiedy warto je rozważyć?
Istnieje wiele opinii na temat elektrycznych systemów grzewczych - zwolennicy wyliczają zalety, przeciwnicy wskazują na wysokie kosz-ty energii elektrycznej. Jak to jest naprawdę? Wystarczy instalacja systemów grzewczych z inteligentnym sterownikiem aby zabezpieczyć budynek przed uszkodzeniami zimowymi lub zapewnić komfort cieplny mieszkańców - a wszystko w rozsądnej cenie i przy niskim zużyciu energii. Elektryczne systemy grzewcze są również idealnym rozwiązaniem jeśli mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Sposób na gładkie ściany
Obecne standardy w budownictwie są inne, niż kilka dekad demu. Właściciele domów oczekują, że ściany we wnętrzach będą równe i idealnie gładkie. Taki stan nie zawsze da się uzyskać, wykańczając je samym tynkiem cementowym albo cementowo-wapiennym. Dlatego bardzo często zastosowanie mają różnego rodzaju szpachle i gładzie.
Man icon Norbert Skupiński
Pod stopami
Sposób wykonania podłogi zależy od jej lokalizacji. Odmienną technologię stosuje się wtedy, gdy znajduje się ona na gruncie i inną gdy między kondygnacjami. Jeszcze inaczej wykonuje się podłogę na stropie drewnianym. Jej wykończenie to kwestia indywidualna, ale wybierając posadzkę zawsze warto brać pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia.
Man icon Norbert Skupiński
Zestaw dla majsterkowicza
W każdym domu przyda się choćby podstawowy zestaw elektronarzędzi. Czasami trzeba przecież wywiercić w ścianie dziurę, żeby zawiesić półkę, dociąć jakiś materiał albo skręcić meble. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata, dlatego przed wizytą w sklepie warto zorientować się, do czego konkretnie służą różne narzędzia i czym się kierować przy ich wyborze.
Man icon Norbert Skupiński
W posadzce lub w ścianie
W prawie każdej nowoczesnej łazience, zamiast tradycyjnego brodzika, pod prysznicem przygotowuje się podłogę wyłożoną płytkami z odpowiednim spadkiem i montuje w niej rynienkę odprowadzającą wodę. Można przykryć ją dekoracyjną maskownicą albo wykończyć taką samą okładziną, jak resztę posadzki. Wariantów jest wiele.
Man icon Joanna Dąbrowska
Na ogrodowe ścieżki i podjazdy
Po zakończeniu budowy, wykończeniu i urządzeniu wnętrz i postawieniu ogrodzenia, przychodzi pora na utwardzenie podwórka. Najlepiej zrobić to przed przeprowadzką, by po deszczu nie grzęznąć w kałużach i nie wnosić do domu kilogramów błota, a w okresie suszy ruch aut nie powodował wzbijania kłębów pyłu i kurzu. Dobrze jest od razu utwardzić opaski wokół budynku i garażu, podjazd oraz wszystkie ścieżki, również te prowadzące do placu zabaw, domku na narzędzia czy altany grillowej.
Man icon Joanna Dąbrowska
Estetyka i funkcjonalność
Rodzaj ogrodzenia najlepiej dopasować do architektury domu i stylu ogrodu. Podczas doboru konstrukcji i sposobu otwierania bramy wjazdowej ważne jest natomiast uwzględnienie wielkości podjazdu, a także planowanego zagospodarowania przestrzeni wzdłuż płotu (gęste okazałe rośliny mogą utrudniać ruch skrzydła przesuwnego).
Wewnątrz i na zewnątrz, jaka jest różnica?
Zbliża się lato. Wszyscy nie możemy się doczekać odpoczynku na zewnątrz, relaksując się przy basenie i grillując w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Aby czuć się komfortowo w bezpiecznym otoczeniu, stawiamy na wygodne meble ogrodowe oraz solidne i estetyczne ogrodzenie.
Efektywne sprzątanie
Planując wymarzony dom, myślimy o tym, w co go wyposażyć. Chcemy, by był funkcjonalny i komfortowy, a sprzęty wybrane zgodnie z najnowszymi trendami. Na pewno przyda się odkurzacz centralny, bo dzięki niemu sprzątanie jest skuteczne, szybkie i wygodne.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Istotny element wnętrza
Odpowiednio dobrane drzwi podkreślają charakter pomieszczeń i przez lata bez problemu służą domownikom. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych kolekcji - skrzydła różnią się stylistyką i konstrukcją. Zanim przystąpimy do zakupu, określmy swoje wymagania, przejrzyjmy katalogi, ewentualnie poradźmy się architekta wnętrz.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nie tylko do zadań specjalnych
Zaplanowanie ergonomicznej zabudowy kuchni to jeden z najważniejszych etapów urządzania domu. Oprócz efektownych frontów i „inteligentnych” sprzętów konieczne jest podzielenie przestrzeni zabudowy meblowej i wyposażenie jej w systemy i akcesoria ułatwiające przechowywanie, gotowanie i serwowanie posiłków. Producenci oferują szereg nowoczesnych udogodnień wartych uwagi.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nie tylko w odcieniach bieli i szarości
Obecnie bardzo modne jest przyklejanie na ścianach sztukaterii, malowanie jej na dowolny odcień i tworzenie geometrycznych podziałów. Popularne są też różnego rodzaju okładziny, np. drewniane, ceramiczne, a także beton w rozmaitej formie. Ten ostatni króluje już od kilku sezonów. Materiałów dekoracyjnych jest bardzo wiele, ważne by - decydując się na wykorzystanie ich - dopasować je do stylistyki wnętrza, oraz pamiętać, że w aranżowaniu pomieszczeń cenny jest umiar.
Man icon Joanna Dąbrowska
Najlepsza opcja
Solidna brama garażowa to inwestycja na lata. Przy jej doborze uwzględniamy przede wszystkim sposób otwierania, parametry termoizolacyjne (ochronę przed ucieczką ciepła z pomieszczenia), jakość wykonania oraz stylistykę i rodzaj wykończenia powierzchni.
Man icon Małgorzata Kolmus
1000 m2 do wypoczynku
Kasia i Adam zaaranżowali w ogrodzie rozmaite miejsca do relaksu. Jednak najbardziej lubią spędzać czas na podniesionym tarasie przy domu, bo z wysokości widzą całą zieloną przestrzeń. W celu uzyskania większej wygody, niedawno go zadaszyli i przebywają tu jeszcze dłużej, niż wcześniej.
Man icon Lilianna Jampolska
Soczysta gęsta zieleń pod stopami
Wbrew pozorom, założenie trawnika i utrzymanie go w dobrej formie przez cały rok nie jest sprawą prostą. Wymaga to sporo pracy - począwszy od przygotowania podłoża, wybrania odpowiedniej mieszanki nasion lub rodzaju murawy z rolki, po nawadnianie, koszenie i nawożenie. Aby zabiegi te przyniosły oczekiwane rezultaty, należy znać najważniejsze zasady ich przeprowadzania.
Man icon Joanna Dąbrowska
Łączniki dotykowe
Rozważam montaż łączników dotykowych z uwagi na ich nowoczesny charakter. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Jakie są zalety takiego osprzętu? Czy można go montować w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej i w typowych puszkach?
Czy warto założyć grzejniki kanałowe?
Zastanawiam się, czy w pobliżu przeszklonych drzwi balkonowych w sypialniach na piętrze oraz na dole przy tarasie nie założyć grzejników kanałowych. Na zwykłe grzejniki nie bardzo jest miejsce. Natomiast z podłogówką byłby problem, bo chciałbym mieć na podłogach naturalne, zdrowe materiały - prawdziwe drewno, dywan z owczej wełny itp. Według jakich zasad montuje się i w ogóle dobiera takie grzejniki do nowego domu? Czy są wystarczająco skuteczne? I czy to prawda, że przy tarasie zawsze gromadzi się w nich brud?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Właśnie zabrałem się za remont łazienki i chciałbym zamontować w niej dodatkowe, elektryczne ogrzewanie podłogowe. Potrzebuję rady, jakie ma być to ogrzewanie - słyszałem, że są jakieś maty, albo luźne przewody, które się układa w podłodze i zalewa wylewką?
Program MOJE CIEPŁO
Do wymiany starego kotła i docieplenia domu można dostać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. A czy będą jakieś dopłaty do domów nowych, właśnie budowanych?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT