Pod stopami
Sposób wykonania podłogi zależy od jej lokalizacji. Odmienną technologię stosuje się wtedy, gdy znajduje się ona na gruncie i inną gdy między kondygnacjami. Jeszcze inaczej wykonuje się podłogę na stropie drewnianym. Jej wykończenie to kwestia indywidualna, ale wybierając posadzkę zawsze warto brać pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia.
Odmienne technologie wykonania podłogi wynikają z tego, że w zależności od położenia pełni ona różne - poza przenoszeniem obciążeń - funkcje. Podłoga na gruncie musi skutecznie chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci z gruntu. Z kolei ta umiejscowiona między kondygnacjami powinna przede wszystkim tłumić hałas.
Różnica w sposobie wykonania wynika też z tego, czy przewidziano w niej ogrzewanie. Jeśli tak, podłoga musi mieć specjalną konstrukcję.
PODŁOGA NA GRUNCIE
Większość domów w naszym kraju buduje się obecnie bez piwnicy. Wynika to z tego, że jej zabezpieczenie przeciwwilgociowe i termiczne jest dość trudne i kosztowne. Zazwyczaj więc podłoga na najniższej kondygnacji umiejscowiona jest bezpośrednio na gruncie. Aby stanowiła barierę dla zgromadzonego w budynku ciepła, musi być odpowiednio zaizolowana.
Można ją wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejszy polega na usypaniu na gruncie rodzimym podsypki piaskowej o grubości 10-15 cm, a potem wylaniu na niej warstwy c...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze