Ogrzewanie po nowemu
Wystarczyło kilka lat, żeby pompa ciepła z technicznej nowinki stała się w naszym kraju jednym z podstawowych urządzeń grzewczych. To zasługa modeli powietrze/ woda, rosnącej świadomości ekologicznej inwestorów, państwowych dopłat do zakupu tych urządzeń i instalacji fotowoltaicznych, a ostatnio efekt ogromnych podwyżek cen tradycyjnych nośników energii. W rezultacie sprzedaż pomp powietrznych wzrosła rok do roku blisko dwukrotnie, a przez 10 lat 50-krotnie!
10 lat temu, w 2012 r., sprzedano w Polsce nieco ponad 12 tys. pomp ciepła. W tym niecałe 1700 urządzeń typu powietrze/woda. W roku 2020 sprzedaż pomp ciepła ogółem była blisko 5 razy większa, za to modeli powietrznych sprzedano 42 tys., czyli wzrost był 25-krotny! Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC szacuje, że w ubiegłym roku sprzedaż modeli powietrznych wyniosła blisko 80 tys. sztuk, co oznacza, że przez 10 lat rynek powiększył się 50 razy!
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?
W domowym systemie grzewczym pompa ciepła ma takie samo zadanie, jak kocioł gazowy czy węglowy - służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Przy czym kocioł wytwarza ciepło, spalając gaz lub węgiel, a pompa tylko je pompuje i przetwarza, nie jest jego źródłem. Jej zadaniem jest przenoszenie energii cieplnej dostępnej w otoczeniu budynku - zmagazynowanej w ziemi, wodzie, powietrzu. Miejsce, z którego pompa pobiera ciepł...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze