Prąd ze słońca
Ceny energii rosną, nikogo nie dziwi więc, że wielu właścicieli domów poszukuje sposobów na obniżenie rachunków. Jednym z nich jest wykorzystanie darmowej energii ze słońca. Dzięki panelom fotowoltaicznym można ją zamienić na prąd. W ostatnich latach zakupiły je i zamontowały setki tysięcy inwestorów. Czy po ostatnich zmianach w prawie fotowoltaika przestanie być opłacalna?
Według danych Agencji Rynku Energii w ubiegłym roku powstało w naszym kraju blisko 400 tys. instalacji fotowoltaicznych, a moc zainstalowana fotowoltaiki wynosi już 7,6 GW (stan mocy elektrycznej zainstalowanej w odniesieniu do wszystkich rodzajów źródeł - konwencjonalnych i odnawialnych - to 56 GW). Obecnie Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu mocy w fotowoltaice.
Jak szacują eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej, o ile w 2020 r. ze źródeł fotowoltaicznych pochodziło 1,5% energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju, w ubiegłym roku już 3,5%, to w 2025 r. energia słoneczna zapewni ok. 10% energii elektrycznej.
Ten boom nie byłby możliwy, gdyby blisko 850 tys. właścicieli domów jednorodzinnych nie zdecydowało się na wybudowanie mikroinstalacji PV. W 2020 r. stanowiły one 77% łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice.
Oczywiście nie jest tak, że inwestorzy indywidualni nagle odkryli korzyści płynące ze słońca. Nie można pomijać faktu, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze