Materiał z tradycją

Pełna cegła to chyba najbardziej znany i najlepiej kojarzony materiał budowlany. I trudno się dziwić - wymyślono go tysiące lat temu i nadal jest stosowany. Pustak poryzowany kojarzy mniej ludzi. A to taki prawnuczek cegły, który ze względu na lepsze właściwości prawie zupełnie wyparł ją ze współczesnej budowy.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Kiedy wymyślono cegłę
Co to jest ceramika poryzowana
Dlaczego ściany mają warstwy
Jak murować pustaki ceramiczne
Pełna cegła i pustak poryzowany to ceramika budowlana. Oba produkty powstają z tego samego materiału (gliny), ale ich właściwości się różnią. Cegła to najstarszy wytworzony przez człowieka materiał budowlany. Na współczesnym placu budowy w większości zastosowań zastąpiły ją jednak pustaki. Wyjaśnimy dlaczego.
Zacząć trzeba od ustalenia, jakie cechy powinien mieć dobry materiał murowy. Po pierwsze, musi być wytrzymały, bo wykonana z niego ściana nośna jest elementem konstrukcyjnym budynku i ma bezpiecznie przenieść na fundament występujące w nim obciążenia. Po drugie, i dziś jest to parametr chyba najistotniejszy, ściana ma chronić (czyli izolować) od zimna oraz od upału. Jak solidna powinna być ta ochrona, stanowią przepisy prawa. Zgodnie z nim, współczynnik przenikania ciepła U, opisujący jak intensywnie ucieka ono przez przegrodę, nie może być dla ściany zewnętrznej wyższy niż 0,20 W/(m2·K). To wymogi nie do spełnienia w przypadku najstarszych materiałów budowlanych, stosowanych w t...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
