Patrycja - Członkini Klubu Budujemy Dom, system rynnowy zamontowała w 2017 r.

Dom: parterowy, powierzchnia 140 m2; lokalizacja w słońcu; dach - dwuspadowy, 260 m2, kąt nachylenia 30°, pokryty dachówką betonową.
System rynnowy: z blachy cynkowo-tytanowej; rynny - dwie sztuki, półokrągłe o średnicy 110 mm; rury spustowe - 4 sztuki, okrągłe, o średnicy 100 mm; sposób odprowadzania deszczówki - przez 4 dolne wpusty odpływowe, najpierw po powierzchni gruntu, potem do instalacji kanalizacji deszczowej i dalej do rur perforowanych pod trawnikiem.
Decyzja: dach nad moim domem jest dwuspadowy, nieduży, prosty. Nie ma na nim lukarn, koszy itp. Wykończyłam go dachówką betonową i systemem rynnowym z blachy cynkowo-tytanowej. Zastosowałam droższy wariant orynnowania celowo, zależy mi na trwałości wykończenia dachu. To za sprawą patyny, która na sto lat zabezpiecza blachę przed rdzewieniem. Neutralny odcień dobrze pasuje do prostej bryły domu, przyjętego stylu i kolorystyki wykończenia. Przy nieskomplikowanym kształcie dachu, potrzebny był nieduży zestaw gotowych katalogowych wyrobów. Dzięki temu mam trwałe orynnowanie za stosunkowo małe pieniądze.
Rady i przestrogi:- Przy tego rodzaju materiale rynnowym, radzę koniecznie poszukać dobrych wykonawców. Tacy na ogół „szanują” drogą blachę, stosują niezbędne składowe, nie popełniają podstawowych błędów. Moi fachowcy właśnie tak pracowali. Najpierw zapoznali się z wytycznymi w projekcie domu, poradzili mi powiększenie przekroju rynien (z rozmiaru 100 na 110 mm) i rur spustowych (z 90 na 1...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
