Widok na niebo

Okna dachowe, nazywane również połaciowymi, pojawiły się w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku. Od razu stały się bardzo popularne, bo to jeden z tych produktów, które umożliwiły zagospodarowanie nieużywanych wcześniej poddaszy. Przez przeszło ćwierć wieku wiele się jednak zmieniło i posiadacze najstarszych modeli powinni już pomyśleć o ich wymianie.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Z czego wynika popularność okien dachowych
Jak zbudowane jest okno połaciowe
Jaki model wybrać
Czy wymieniać stare okno dachowe
Przed pojawieniem się okien dachowych przestrzeń pod skośnym dachem można było doświetlić oknem fasadowym, umieszczonym w ścianie szczytowej lub w lukarnie. Ale światło z okien w ścianach szczytowych nie dociera w głąb poddasza, zaś lukarna jest w porównaniu z oknem połaciowym droga, a jej budowa skomplikowana. Zmienia też kształt dachu, bryłę budynku i nie zawsze do niego pasuje.
Z przepisów natomiast wynika jasno, że w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powierzchnia okien musi być równa co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Więc bez modeli połaciowych zagospodarowanie poddasza często nie byłoby możliwe.
A okna dachowe mają więcej jeszcze zalet - można je planować przy małym i dużym spadku połaci, znaczenia nie ma też rodzaj pokrycia ani konstrukcja. Warto z nich korzystać, bo wpuszczają do wnętrza nawet o 50% więcej światła, niż pionowe o tej samej powierzchni.
Okna połaciowe umożliwiają zagospodarowanie nieużywanych strychów. FAKRO
BUDOWA OKNA DACH...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
