Zbyszek - Czytelnik Budujemy Dom, elewację układał w 2017 r.

Dom: murowany, parterowy, powierzchnia 178 m2; dwuwarstwowe ściany z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
Elewacja: okładzina z łupka w kolorze szarym; tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, w kolorze kremowej bieli, faktura baranek 1,5 mm; orynnowanie - ze stali; parapety - ze stali; podmurówka wykończona marmolitem w kolorze szarym.
Decyzja: elewacje tworzą charakter domu, dlatego zastosowałem materiały nowoczesne, o ponadczasowej kolorystyce. Poza tym takie, których mycie i konserwacja są łatwe. Wybrałem je wspólnie z architektem, w trakcie projektowania domu. Do wykończenia dużych fragmentów ścian parterowego domu, przeznaczyłem okładzinę z łupka w szarym odcieniu. Zleciłem jej ułożenie m.in. przy głównym wejściu, tarasie, garażu - czyli wszędzie tam, gdzie ruch domowników i gości jest intensywny. Resztę murów kazałem otynkować trwałym i zmywalnym tynkiem silikonowym, z tym że w celu ocieplenia kolorystyki fasady (szara okładzina ma zimny odcień), zastosowałem zaprawę zabarwioną w masie na kolor kremowy. Innym „ciepłym” elementem są drewniane drzwi, ramy okien, podest na tarasie. Marmolit na podmurówce dopasowałem do „zimnej” kamiennej okładziny.
Rady i przestrogi:- W trakcie realizacji elewacji, zmieniłem nieco układ okładziny z łupka, a ściślej ujmując - wykorzystałem ją na większym fragmencie ścian niż pierw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
