Lidka - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2021 r.

Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 235 m2; ściany - dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm.
Elewacja: tynk silikonowy w kolorze białym, faktura drobny baranek; okładzina z modrzewia krajowego, pomalowana impregnatem i lazurą; orynnowanie - stalowe; podbitka - z modrzewia krajowego; parapety - stalowe; podmurówka - z marmolitu.
Decyzja: postarałam się, żeby mój dom na wsi był przytulny i zawierał elementy staropolskiej architektury, np. ganek z kolumnami (bo takie harmonizują z charakterem działki). Do wykończenia ścian przeznaczyłam trwały tynk silikonowy, ale w celu ich urozmaicenia, szczyty tych bocznych wykonawcy przykryli elementami z drewna modrzewiowego i ozdobnym wieńcem z belek dębowych. Wybrałam trwałe i wytrzymałe materiały fasadowe, ze względu na częściowe zacienienie budynku, bliskość drzew. Kolorystykę ograniczyłam do kilku odcieni - tynk jest biały, marmolit na podmurówce podobny do dachówki ceramicznej, zaś okładzina modrzewiowa ma odcień drewna. Jest prosto, nienachalnie, czyli tak jak sobie wymarzyłam.
Rady i przestrogi:- Gdybym zastosowała tylko biały tynk, wygląd prostej bryły, o kształcie stodoły przykrytej dwuspadowym dachem, byłby nudny. Z modrzewiową okładziną i dębowym belkowaniem wysokie boczne ściany prezentują się ciekawie. Najbardziej przykuwa wzrok ozdobne ażurowe belkowanie, kt...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
