Pokrycie i podkład

W kwestii dachu, nic nie interesuje inwestorów bardziej, niż pokrycie. I właśnie materiałami pokryciowymi na dachy skośne zajmiemy się w tym tekście. Oraz podkładem, nazwanym kryciem wstępnym, o którego istnieniu większość inwestorów nawet nie ma pojęcia. Za to wybór pokrycia to jedna z bardziej emocjonujących, budowlanych decyzji.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Co to takiego ten podkład
Po co w dachu szczeliny wentylacyjne
Czym dachówka ceramiczna różni się od betonowej
Dlaczego blachodachówka jest w Polsce najpopularniejszym materiałem pokryciowym
Co to jest dach solarny
Współczesny dach skośny ma trzy warstwy - licząc od dołu: konstrukcję (zwykle w postaci drewnianej więźby), podkład i pokrycie. Konstrukcja odpowiada za jego stabilność i bezpieczeństwo, dwie kolejne warstwy za szczelność.
Warstwa środkowa, czyli podkład, to izolacja przeciwwodna i ruszt z łat i kontrłat, albo deskowanie, przytwierdzone do krokwi. Izolacją przeciwwodną jest najczęściej folia wstępnego krycia (FWK), o niskiej lub wysokiej paroprzepuszczalności, rzadziej papa podkładowa.
Zadaniem podkładu jest odprowadzenie na zewnątrz wody opadowej i pary wodnej, którym udało się wniknąć do tej strefy. Jeśli pokrycie jest uszkodzone, albo silny wiatr wpycha pod nie deszczówkę na łączeniach dachówek czy blachy, wodę powinna zatrzymać właśnie folia wstępnego krycia.
Wybór: ruszt z łat i kontrłat czy pełne deskowanie, wiąże się ze sztywnością materiału pokryciowego. Łaty idą pod materiały sztywne, które nie potrzebują podparcia na całej swojej powierzchni - dachówki, blachodachówki, itp...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
