Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem. Ściany: dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 256 m2 plus garaż.
Elewacja: tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. Przy głównym wejściu, we wnękach balkonowych i garażowej - okładzina z łupka kwarcytowego w kolorze antracyt. Na fragmentach ścian - listwy dekoracyjne z termososny. Szerokie gzymsy ze szczelinami i daszkiem z drewna. Orynnowanie - z blachy stalowej. Oświetlenie - LED.
Decyzja: Beata - Przed zakupem działki marzył się nam piętrowy dom z płaskim dachem. Jednak spodobało się nam miejsce, w którym wytyczne MPZP nakazywały zwieńczyć go ukośnymi połaciami, dlatego wspólnie z architektką wykonaliśmy szereg zabiegów, mających pogodzić naszą wizję oraz lokalne przepisy. Dzięki nim budynek wygląda jak pierwotnie wymyślony, ale ma niski kopertowy dach, który nad dwukondygnacyjnymi murami zewnętrznymi łączy się z bardzo szerokim gzymsem. Taki górny wypust stał się integralną częścią elewacji i zaprojektowaliśmy go po to, żeby zasłonić połacie dachu, a jednocześnie rozrzeźbić klockową bryłę. Na fasadzie wypoczynkowej (od strony ogrodu z basenem) jego szerokość wynosi aż 4,5 m, dlatego podparliśmy go czterema słupami (na etapie projektowania sprawdziliśmy na wizualizacji komputerowej, jak prezentuje się przy szerokości 2 m, 3 m, 4,5 m - architektka zwróciła nam uwagę, że wyrobienie jeszcze szerszego będzie się wiązało z zastosowaniem trudniejszych rozwiązań kon...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze