Taryfy dynamiczne i rozliczenie godzinowe. Korzyści i oszczędności z Energy Cost Assistant

Oferowany przez firmę Fronius system Energy Cost Assistant umożliwia automatyczne sterowanie instalacją PV w inteligentny sposób, uwzględniając przy tym zmienną taryfę. Pozwala na inteligentne zarządzanie baterią zgodnie z taryfami energii. System oferuje przy tym unikalne zalety - chodzi o zaawansowany i zrównoważony algorytm oraz uwzględnianie taryf dynamicznych. Celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów energii, przy równoczesnym zadbaniu o bieżącą kondycję i żywotność baterii. Co istotne, Energy Cost Assistant będzie dostępny w Polsce od listopada 2024 r.
Energy Cost Assistant jest w praktyce częścią narzędzia do monitorowania Fronius Solar.web-Premium. System jest kompatybilny wyłącznie z hybrydowymi systemami fotowoltaicznymi (z falownikami z serii Fronius GEN24 Plus), a używana taryfa musi być oparta na rynku spot.
Podstawowym celem Energy Cost Assistant jest ograniczenie ryzyka rozładowania się akumulatora. W tym celu pod uwagę brany jest szereg różnych czynników. Lista obejmuje m.in. prognozę produkcji, która jest oparta na szczegółowych analizach prognoz pogody w otoczeniu konkretnych systemów fotowoltaicznych. Pozwala to w efekcie na oszacowanie spodziewanej produkcji energii w nadchodzących dniach.
Kolejnym kluczowym elementem jest prognoza zużycia, która z kolei powstaje na podstawie analizy szczegółowych danych z licznika energii. System tworzy profil zużycia energii w danym budynku. Algorytm uwzględnia do tego samą taryfę dynamiczną, czyli informacje o cenie energii elektrycznej z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a także bieżący...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
