Darmowa energia z otoczenia
Dom Polski 2025
17-22 minuty
Pompy ciepła uchodzą za jedne z najbardziej ekologicznych urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania domu. Bazują bowiem na energii zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym, która jest darmowa. Nic więc dziwnego, że cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem.
Na początku warto zaznaczyć, że choć pompy ciepła zalicza się do urządzeń grzewczych, to zasada ich działania jest zupełnie inna niż kotłów. Przede wszystkim same nie wytwarzają ciepła. Czerpią je z otoczenia - z ziemi, powietrza lub wody - przetwarzają do użytecznej postaci i przekazują do instalacji grzewczej budynku. Miejsce, z którego pompa pobiera ciepło, nazywa się źródłem dolnym, zaś to, gdzie je oddaje źródłem górnym.
Problem polega na tym, że temperatura źródła dolnego jest niższa niż źródła górnego. Przepływ ciepła nie może więc odbywać się w sposób naturalny - żeby był możliwy, konieczna jest praca sprężarki i naprzemienne sprężanie i rozprężanie gazowego czynnika roboczego. Temperatura gazu rośnie bowiem przy sprężaniu. Z kolei przejście z postaci płynnej do gazowej wiąże się z pochłonięciem znacznych ilości ciepła z otoczenia. Gaz krąży w obiegu zamkniętym, jego parowanie odbiera ciepło z otoczenia, a skraplanie umożliwia przekazanie energii do instalacji ogrzewającej bud...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze