Kable, przewody i gniazdka
Dom Polski 2025
23-28 minut
Domowa instalacja elektryczna składa się z wielu elementów, a jej zaprojektowanie i wykonanie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego zatrudnia się do tego fachowca. Musi on jednak ściśle współpracować z właścicielem domu, bo to on decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych.
O instalacji elektrycznej warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Wtedy trzeba wystąpić do lokalnego zakładu energetycznego o przyłączenie działki do sieci. Kolejne etapy to ustalenie mocy przyłączeniowej, rozprowadzenie instalacji w budynku, a następnie zamontowanie osprzętu elektroinstalacyjnego i oświetlenia.
NA POCZĄTEK - PRZYŁĄCZE
Pierwszym krokiem inwestora związanym z domową instalacją elektryczną jest zaplanowanie przyłączenia działki do sieci elektrycznej. Bez dostępu do elektryczności nie da się bowiem prowadzić prac budowlanych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy na budowie jest agregat prądotwórczy, ale takie rozwiązanie - mniej wygodne - praktykowane jest rzadko.
Procedury w lokalnym zakładzie energetycznym mogą trwać nawet kilka miesięcy, dlatego starania o przyłączenie do sieci powinno się zacząć jak najwcześniej.
Sporządzenie projektu przyłącza - i jego późniejsze wykonanie - to zadanie dla elektryka z uprawnieniami. Jeżeli biegnie ono przez działki sąsiadów,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze