Proste, kręcone i łamane
Dom Polski 2025
17-22 minuty
Schody to ważny element domu, który ma więcej niż jedną kondygnację. Ich podstawową rolą jest umożliwienie komunikacji pomiędzy piętrami, ale schody bardzo często pełnią też funkcję ozdobną.
można wykonać z różnych materiałów - np. z żelbetu, drewna albo ze stali. Różna może być też ich konstrukcja i kształt, a od niego w dużej mierze zależy wygoda użytkowania. Decydując o tym elemencie trzeba też pamiętać, że schody muszą spełniać wymagania techniczne określone w przepisach.
Zgodnie z nimi ich nachylenie musi być mniejsze niż 45o. Schody o takim maksymalnym kącie są jednak dość strome, dlatego lepiej wykonać takie o kącie 30-35o. Przepisy definiują również wysokość stopni - nie może ona przekraczać 19 cm, równocześnie suma podwójnej wysokości stopnia i jego szerokości musi wynosić od 60 do 65 cm. W praktyce oznacza to, że głębokość to przynajmniej 22 cm, bo: 2 × 19 cm + 22 cm = 60 cm.
Ale i w tym przypadku przepisy to jedno, a wygoda drugie. Najlepiej zaplanować stopnie o wysokości nie większej niż 17 cm i głębokości przynajmniej 25 cm. Z pozoru różnica centymetra czy dwóch wydaje się niewielka, ale w codziennym użytkowaniu naprawdę się ją odczuwa. Szerokość biegu nie m...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze