Podział przestrzeni
Dom Polski 2025
9-16 minut
Ściany działowe dzielą wnętrza budynku na pomieszczenia. Ponieważ nie pełnią funkcji konstrukcyjnej, nie muszą być tak masywne jak ściany nośne. Można je wykonać na kilka sposobów - najpopularniejsze są przegrody murowane z cegły i betonu komórkowego oraz ściany szkieletowe.
Wybierając technologię budowy ścian działowych należy zwrócić uwagę na to, aby ich parametry były dostosowane do funkcji pomieszczeń. W szczególności chodzi o takie cechy przegród, jak izolacyjność akustyczna i odporność na obciążenie zawieszanych przedmiotów i urządzeń.
Przykładowo dobrego wyciszenia wymagają ściany oddzielające sypialnię od łazienki, z której korzysta kilka osób, czy pokój osoby muzykującej. Z kolei w kuchni, gdzie z reguły zawiesza się ciężkie szafki, potrzebna jest solidna przegroda, która wytrzyma duże obciążenie.
Przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom budowy ścian działowych.
fot. YTONG (XELLA)
MUROWANE Z CEGIEŁ
Najbardziej rozpowszechniony przez lata sposób wznoszenia ścian działowych, czyli wymurowanie ich z cegieł, wciąż cieszy się dużą popularnością.
Technologia ta polega na układaniu na sobie cegieł na płask i wiązaniu zaprawą cementowo-wapienną. Elementy te mają zazwyczaj 25 x 12 x 6,5 cm. Samo murowanie nie jest trudne, ale należy ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze