Droga dla wody

Planowanie i wykonanie instalacji wodnej to zadanie dla hydraulika, który w oparciu o projekt budowlany i własne doświadczenie dobiera odpowiednie elementy instalacji, a następnie je montuje. Ale podczas kolejnych etapów musi on ściśle współpracować z inwestorem, bo to on decyduje, jak rozmieszczone będą wszystkie punkty poboru ciepłej i zimnej wody.
Instalację wodną wykonuje się przed ułożeniem tynków i podkładów podłogowych. Ale jej planowanie zaczyna się znacznie wcześniej. Na etapie wznoszenia konstrukcji domu warto przewidzieć miejsca w stropach i w ścianach, przez które będą przechodzić rury. Natomiast już podczas wykonywania fundamentów należy pamiętać o wprowadzeniu do budynku rury doprowadzającej wodę z wodociągu lub ze studni, ewentualnie o ułożeniu rury osłonowej o większej średnicy, która później posłuży do wprowadzenia rury wodociągowej.
WYBÓR MATERIAŁU
Dawniej w zasadzie nie było wyboru, bo instalacje wodne wykonywano ze stalowych rur łączonych na gwint. Ze względu na podatność na korozję stal praktycznie odeszła już w zapomnienie, a obecnie zastosowanie mają przewody z tworzyw sztucznych i miedzi.
Rury z tworzyw sztucznych to bardzo szeroka gama produktów, różniących się zarówno właściwościami użytkowymi, sposobem montażu, jak i ceną. Łączy je to, że są lekkie, całkowicie odporne na korozję, dobrze tłumią drgania ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
