Przegrody zewnętrzne
Dom Polski 2025
23-28 minut
Sposób wykonania ścian zewnętrznych ma ogromny wpływ na ciepłochronność budynku i komfort mieszkania. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z technologiami budowy i charakterystyką stosowanych w nich materiałów. Obok tych najpopularniejszych, tradycyjnych, do wyboru są również metody alternatywne, które także mają swoje zalety i wady.
Planując ściany zewnętrzne domu warto mieć na uwadze, jakie są ich najważniejsze właściwości. Ułatwi to dobór odpowiedniej technologii i materiałów do budowy.
Ze względu na to, że przegrody muszą przenosić różne obciążenia - stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru - niezwykle istotna jest ich wytrzymałość. Powstające obciążenia bez problemu znoszą materiały lekkie i porowate, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne. Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.
Ściany domu narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i promieni UV. ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze