Tańsza ciepła woda
Dom Polski 2025
17-22 minuty
Zamontowanie kolektorów słonecznych to dobry sposób na obniżenie kosztów przygotowywania ciepłej wody. Ale możliwość uzyskania konkretnych oszczędności to nie jedyny argument za takim rozwiązaniem. W domach z kotłami na paliwa stałe instalacja solarna daje dużą wygodę, ponieważ odpada konieczność palenia poza sezonem grzewczym.
Konstrukcje kolektorów słonecznych są bardzo różne, ale ogólna zasada ich działania jest zawsze taka sama. Najważniejszym elementem kolektora jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pozyskane ciepło trafia do rur, w których znajduje się ciecz - mieszanina wody z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu, przeważnie glikolem. Po ogrzaniu w kolektorze płyn solarny trafia do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. Najczęściej jest to zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać wodę do ogrzania domu, może to być tzw. zasobnik wody grzewczej. Niestety, w naszym klimacie to drugie rozwiązanie jest w zasadzie niepraktykowane, bo zimą, gdy w domu potrzeba najwięcej ciepła, słońce świeci słabo, więc kolektory są nieefektywne.
BUDOWA KOLEKTORÓW
Na polskim rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje kolektorów: płaskie i rurowe. Te pierwsze składają się z metalowej płyty z przylegającymi od spodu rurkami, przez któ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze