Wizytówka domu
Dom Polski 2025
9-16 minut
Elewacja budynku widoczna jest już na pierwszy rzut oka, więc jest swojego rodzaju wizytówką domu i jego mieszkańców. Nie dziwi więc, że przy wyborze materiału, z jakiego ma być wykonana, inwestorzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na jego walory estetyczne. Ale równie ważne są inne cechy - trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Wszak elewacja jest nie tylko ozdobą, ale też osłoną ścian domu.
Sposób wykonania elewacji zależy od kilku czynników - indywidualnych preferencji inwestora, miejscowych przepisów (mogą one definiować rodzaj, a nawet kolor wykończenia ścian), a także technologii, w jakiej wzniesione są ściany.
Zdecydowana większość domów w naszym kraju ma przegrody murowane: jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Ściany jednowarstwowe wykonuje się z betonu komórkowego lub z ceramiki poryzowanej i wykańcza na dwa sposoby. Zazwyczaj zastosowanie ma tradycyjny tynk cementowo-wapienny, ale gdy użyte do murowania bloczki lub pustaki mają gładką powierzchnię, mur można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym. Czasami stosuje się oba materiały - tradycyjny tynk cementowo-wapienny tworzy spodnią warstwę wyrównującą, natomiast cienkowarstwowy jest wierzchnią warstwą wykończeniową.
Ściany dwuwarstwowe składają się z muru i warstwy izolacyjnej. Od tego, jak jest przymocowana, zależy sposób wykończenia. W bardziej popularnej metodzie lekkiej mokrej (nazywanej też ETICS lub BSO) ocieplenie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze